Kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin toplam kalite yönetimi konusundaki algılarının değerlendirilmesi: Bir kamu hastanesi örneği
Evaluation of the perceptions of total quality management of nurses who working in public hospital: A public hospital sample
  1. Tez No: 515854
  2. Yazar: SELDA KIZIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir hizmet veya malın müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilme yeteneğine kalite denir. Toplam kalite yönetimi tanımında ise bir kalite felsefesi olduğu gibi aynı zamanda kalite yönetimine sistemli bir yaklaşım da olduğundan; daha iyiyi arama süreci olarak karşımıza çıkar. Hastanelerin vazgeçilmez sağlık profesyonelleri arasında yer alan hemşirelerin kalite gibi önemli bir konu hakkında farkındalıkları ve algıları kurum gelişmesi ve ilerlemesi açısından son derece önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı; hemşirelerin toplam kalite yönetimi konusundaki algılarının değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı kesitsel tipteki çalışmanın evrenini İstanbul ilinde Kuzey Kamu Hastaneler Birliğine bağlıbir kamu hastanesinde görev yapan tüm hemşireler oluşturmakta olup örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 260 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri katılımcıların demografik bilgilerinin sorgulandığı bilgi formu ve Al-Assaf ve Gentling'ingeliştirdiği (1996), ülkemizde ise Doğan ve Kaya'nın Türkçe 'yeçevirerek revize ettiği 28 maddeli likert tipte olan bir anket formu (Cronbach alfa: 0,932) ile Mayıs-Eylül 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma sonucu elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programından yararlanılarak yapılmıştır. Çalışmaya ait veriler ShapiroWilks testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada katılımcıların yaşları 18 ve 50 arasında değişmekte olup ortalama28,29±6,49'dur. Katılımcıların %82,7'si servis hemşiresi olup %62,1'i lisans mezunudur. Hemşirelerin yarısından fazlası (%56,8) toplam kalite yönetimi konusunda eğitim almış olduğu ifade etmiş ve çoğunluğu bu eğitimi hizmet içi eğitim kapsamı (%62,8) dahilinde almıştır. Katılımcıların toplam kalite yönetimi skorları 28 ile 140 arasında değişmekte olup, ortalaması 67,72±14,67'dir.
Özet (Çeviri)
Quality is ability of goods and services to meet customer expectations. Total Quality Management (TQM) is the process of seeking for the better since it is both a quality philosophy and a systematic approach to quality management. It is extremely important for the nurses who are among the indispensible health professionals in hospitals to have awareness and perceptions on an important issue like quality in terms of institutional development and progress. The purpose of this study is to evaluate the perceptions of nurses regarding total quality management. The population of this descriptive cross-sectional study is all of the nurses working at a public hospital which is a member of North Public Hospitals Association. And the sample is 260 nurses who accepted to join the study. The data of this study were collected between May - September 2017 with the information form in which the demographic details of the participants were investigated and a likert-type questionnaire form including 28 items (Cronbach alfa: 0,932) developed by Al-Assaf and Gentling (1996) and translated by Dogan and Kaya in Turkey. The analysis of the data which was obtained from the study was made using the programme called IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey). In the evaluation of the study data, the suitability of parameters for normal distribution was evaluated by Shapiro-Wilks test. The ages of participants of the study vary between 18 and 50 and their average age is 28,29±6,49. 82,7% of the participants are service nurses, 62,1% of them have a bachelor's degree. More than half of the nurses (56,8%) stated that they are trained about total quality management and most of them received this training within the scope of in-service training (62,8%). Total quality management scores of participants change between 28 and 140; their average is 67,72±14,67. Moreover a statistically significant difference was identified between TQM scores of participants and their task/title groups, knowledge levels, training levels and the places they received the training (p < 0,05).