Designing ( with ) complexity: Improving adaptive capacity of urban form by design
Karmaşıklığı tasarlamak: Kent formunun uyumlanma yetisini geliştirmek
  1. Tez No: 515915
  2. Yazar: ONUR TÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda bilim tarihindeki paradigma değişim ve dönüşümlerine benzer olarak, şehircilik disiplini de önemli kuramsal değişimler ve dönüm noktaları yaşamıştır. Bu noktada karmaşıklık kuramı, çağdaş kentsel planlama ve tasarım yazınında gündeme gelerek, kentsel mekanın tüm yönleriyle kontrol edilebilir bir tasarım nesnesi olarak kavramsallaştırılması konusunda farklı bir bakış açısı ortaya koymuştur. Bu bağlamda, şehircilikteki karmaşıklık bakışı, kentsel mekanı tek bir üst-akıl tarafından üretilen, durağan ve değişime kapalı optimum biçim ve oluşumlar olarak tanımlayan geleneksel planlama ve tasarım yaklaşımlarının yetersiz kalacağını savunur. Karmaşıklık kuramının şehircilik çalışma alanına uyarlanması, kararlılık ve durağanlıktan uzak, oldukça devingen, evirilebilir ve gelecek biçim ve koşulları belirsizliklerle dolu olan bir mekan kavramsallaştırmasına işaret eder. Bu bakış açısı kapsamında mekanı, tüm bileşenleri sabit bir imge ve uzgörü dahilinde, durağan, değişime kapalı ve evrimsel değişim-dönüşüm süreçlerine işaret etmeyen fiziksel nesneler olarak planlama ve tasarlama biçimi; mekanın, ortaya çıkabilecek belirsizliklere ve değişen gereksinimlere yanıt verme ve uyumlanma yetisini olumsuz etkilemekte ve bu anlamda bir kırılganlığa yol açmaktadır. Bu nedenle, şehircilik kuram ve uygulama alanlarının, karmaşıklık kuramının önünü açtığı yeni kavramsallaştırmalara ve anlayışlara dayanarak, belirsizliklere ve tahmin edilemez durumlara daha iyi yanıt verecek yeni ve alternatif bir müdahale biçimini keşfetmesi ve geliştirmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, kent formunun oluşumsal ve beklenmedik belirsizliklere ve değişen koşul ve ihtiyaçlara yanıt verebilmesi için 'uyumlanma yetisi'ni geliştirecek ve ortaya konulan kentsel karmaşıklık durumu içerisinde işleyecek bir model yaklaşım geliştirmektir. Bu bağlamda araştırma, uyumlanabilir kent formunun morfolojik ve mekânsal programa dair özelliklerini saptamak üzere; 'uyumlanabilirlik' kavramının kuramsal yansımalarını ve gelişkin uyumlanabilirlik örnekleri sunan parsele dayalı tarihsel şehircilik örneklerini inceler. Bunun yanında, araştırma kapsamında iki farklı çağdaş kentsel tasarım projesi – IJburg, Amsterdam (Hollanda) ve Middlehaven, Middlesbrough (İngiltere) – incelenerek, kentsel formun uyumlanma yetisini geliştirmek için gerekli olan morfolojik ve mekânsal programa dair özelliklerin ne tür bir planlama ve tasarım yaklaşımıyla işlevsel kılınabileceğinin yanıtları aranır.
Özet (Çeviri)
In the last century, as parallel to the transitions and paradigmatic shifts in the history of science, urbanism has experienced important theoretical breakthroughs and transitions, as well. At that point, emerging paradigm of complexity theories has come into the contemporary agenda of urban planning and design agenda by representing a dramatic shift from the conception of cities as totally controllable and designed artefacts. In that sense, the complexity-based perspective in urbanism asserts that the settled planning and design approaches conceptualizing the city as a finite and static product of a single mastermind that tends to predict its future state via deterministic projection mechanisms, and designing it with a clear image of an optimal form inescapably fall short to operate effectively. Adoption of complexity theories' perspective portrays a city which is far from-equilibrium, dynamic, ever-evolving and full of uncertainties. From this point on, it is explicit that designing cities as static and non-progressive physical artefacts by controlling and regulating everything beforehand in accordance with a fixed image makes urban form fragile against the emerging uncertainties and changing spatial needs; and, decreases its capacity to respond different circumstances in a successful manner. For that reason, planning theory and practice should discover and develop a new form of intervention which would be more responsive to the uncertainties by relying on the derived understandings of complexity theory. The most fundamental motivation behind this research is to develop a model approach improving the adaptive capacity of urban form to respond emerging uncertainties and changing needs by operating design within the revealed context of urban complexity. To that end, the research investigates the morphological and programmatic characteristics of an adaptable urban form by revisiting the theoretical implications of the notion of adaptability and examining historical plot-based urbanism examples demonstrating an enhanced capacity of responsiveness. Moreover, two different contemporary urban design and development projects – IJburg, Amsterdam (the Netherlands) and Middlehaven, Middlesbrough (UK) – are examined in detail to develop a better understanding about the kind of design approach which helps to achieve the morphological and programmatic characteristics required to improve the adaptive capacity of urban form.