Depurasyon işleminin midyelerin et verimi ve biyokimyasal kompozisyonuna etkisi
Effect of depuration process on the meat yield and biochemical composition of the mussels
  1. Tez No: 516057
  2. Yazar: ASLI ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde ekonomik öneme sahip olan çift kabuklu türlerinden kara midye (Mytilus galloprovincialis) ve at midyesinin (Modiolus barbatus) hasat boyundaki bireylerinin, 72 saat süresince depurasyon işlemine tabi tutularak midyelerde et verimi ve protein, lipid, glikojen ve glusid gibi biyokimyasal kompozisyonlarındaki değişimler incelenmiştir. Araştırma Balıkesir ili Bandırma ilçesinde bulunan Kocaman Balıkçılık Anonim Şirketinin depurasyon tesislerinde yürütülmüş ve midyeler 3 gün süresince depurasyon havuzlarında bekletilerek örneklenmiştir. Çalışma sonucunda kara midyenin deneme başlangıcındaki (0.saat) et verimi %17.50 iken, 72 saat sonra % 16.33 olarak bulunmuştur. At midyesinin et verim ise %16.76'dan %14.01'e düşmüştür. Kara midyede protein değeri 0. saatte % 41.90 iken 72. saatte % 38.02 olarak tespit edilmiştir. At midyesindeki protein değeri ise % 32.98 ile % 32.68 arasında saptanmıştır. Denenme sonunda lipid değerleri kara midyede % 5.81 olurken, at midyesinde % 5.14 olarak bulunmuştur. Kara midyedeki glikojen miktarı % 8.81'den % 7.89 oranına düşerken, at midyesindeki glikojen değeri % 1.89'dan % 1.21 değerine inmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in meat yield and biochemical compositions such as protein lipid glycogen and glusid were investigated by subjecting individuals of the economically importance shellfish species of black mussel (Mytilus galloprovincialis) and horse mussel (Modiolus barbatus) harvestable size to depuration process for 72 hours. At Kocaman Balıkçılık Company, located in the province of Bandırma - Balıkesir, was carried out at depuration plant and the mussels were sampled for 3 days in the depuration tanks. As a result of the study, the meat yield of black mussel was found 17.5 % at the beginning (0 hours) of the experiment and 16.33 % after 72 hours. The meat yield of the horse mussel decreased from 16.76% to 14.01%. The value of protein in the black mussel was determined between 32.98% and 32.68%. At the end of the experiment, the lipid values were 5.81% in the black mussel and 5.14% in the horse mussel. The amount of glycogen in the black mussel decreased from 8.81 % to 7.89 % and the content of glycogen in the horse mussel reduced from 1.89% to 1.21%. The decrease in the meat yield of black mussel was not found to be statistically significant (p>0.05).