Hastane Höyüğü kazılarında ele geçen Lydia seramikleri ışığında M.Ö. 8-6. yüzyıllar arasında Thyateira antik kenti
Ancient city of Thyateira between 8th-6th century bc, in the light of Lydian pottery finds in excavations of Hastane Mound
  1. Tez No: 516078
  2. Yazar: MERVE SULTAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Thyateira Antik Kenti, Hastane Höyüğü'nde 2015 ve 2017 yıllarında gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında farklı plankarelerden çok sayıda Lydia Dönemine tarihlenen seramik örneği ele geçmiştir. Çalışma kapsamında 285 örnek ele alınmıştır. Söz konusu seramikler altı gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Bu altı grup içerisinde yer alan boyalı ve monokrom örneklerden oluşan Black-on-Red, Bikrom, Mermer Taklidi, Damarlı, Gri Monokrom ve Mikalı Astarlı seramikler kendi içlerinde alt gruplara ayrılmaktadır. Seramiklerin hamur yapısı ve boyama teknikleri incelendiğinde Sardeis örnekleri ile yüksek oranda benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Büyük çoğunluğu günlük kullanıma yönelik olan malzeme, genel olarak M.Ö. (Milattan Önce) 8-6. yüzyıllar arasına tarihlendirilmiştir. Lydia seramikleri ile aynı tabakadan ele geçen Batı Anadolu malzemesi ve seramikler üzerinde kullanılan bezeme anlayışı, Thyateira'nın komşu kentler ile ilişkilerini gözler önüne sermektedir. Hastane Höyük seramik buluntuları ışığında M.Ö. I. Binyılın ilk yarısı içerisinde Thyateira Antik Kentinin Lydia kültürüne ait önemli izler barındırdığı anlaşılmıştır. Adı dahi Lydia dilinden türemiş olan Thyateira Antik kentinin söz konusu dönem dahilindeki durumu, 2015 kazı çalışmalarında açığa çıkarılan buluntu ve kalıntıların incelenmesinden öncesine değin bilinmemekteydi. Bu bağlamda tez kapsamında değerlendirilen seramikler ve bunları destekleyen mimari kalıntılar M.Ö. 8-6. yüzyıllar arasında kenttin iskan gördüğünü anlamamıza ve tarihi örgüdeki boşlukları doldurmamıza olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In Thyateira Antique City, Hastane Mound, archaeological excavations carried out in 2015 and 2017 have found a number of Lydian Period ceramic samples from different plan squares. In the scope of the study, 285 samples were considered. The ceramics were divided into six groups. The black-on-red, bikrom, marbled, streaky, gray monochrome and mica primer, which are painted and monochrome samples, belong to these six groups are divided into sub groups within themselves. When the clay materials structure and painting techniques of the ceramics were examined, it was found that it showed high similarity with Sardeis samples. Much of the material intended for everyday use, in general BC. 8-6. It was dated to centuries. The understanding of molding used on Western Anatolian materials and ceramics recovered from the same layer as the Lydian ceramics reveals the relations of Thyateira with the neighboring cities. In the light of the ceramic finds of the Hastane Mound In the first half of the first millennium BC., it is understood that the ancient city of Thyateira has important traces of Lydian cultures. The state of the ancient city of Thyateira, whose name is derived from the Lydian language, was not known until the examination of the finds and remains revealed in the excavations of 2015. In this context, the ceramics evaluated in the thesis and the architectural remnants supporting them are found in BC. 8-6. centuries between the time the city did not understand that you see the islands and the historical knitting of the gaps was able to fill.