Devletin boyutunun politik ve ekonomik belirleyicileri
Political and economic determinants of the government size
  1. Tez No: 516077
  2. Yazar: NAZLI KEYİFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1990-2015 yıllarını kapsayan dönem içindeki ekonomik ve politik faktörlerin devletin boyutu üzerindeki etkisini harcama ve gelir bileşenleri aracılığıyla 80 ülkenin istihdam perspektifinden 69 ülke için incelemektir. Bu amaca uygun olarak önce devletin boyutunun modellenmesine yönelik bir teorik çerçeve oluşturulmuş ve ampirik literatür taramasının ardından söz konusu ülkeler için devletin boyutunu test etmek üzere ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, devletin boyutunun tanımı ve kapsamı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak devletin boyutunu ölçmede kullanılan harcama, gelir ve istihdama ilişkin ölçümler hakkında bilgi sunulmuş ve çalışmamızın ampirik bölümünde kullanılan bağımsız değişkenlerin yani devletin boyutunun belirleyicileri olan ekonomik, politik ve demografik faktörlerin üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, devletin boyutunu belirleyen faktörlere ilişkin ampirik literatür taramasından elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise çalışmanın uygulamaya yönelik kısmı ve söz konusu ülkeler için devletin boyutunun analizi bulunmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak devletin boyutunu incelemek için kullanılan yöntem ve bu yöntem doğrultusunda oluşturulan modeller serimlenmiş ve harcama, gelir ve istihdam perspektifinden kurulan modellerin ekonometrik analizinden elde edilen ampirik bulgular teorik bilgiler ışığında yorumlanarak genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the impact of economic and political factors on the government size for the period 1990-2015 for 69 countries from the perspective of expenses and income and for 80 countries from the perspective of employment. For this purpose, the theoretical framework and the empirical literature search for the modeling of the government size then econometric analysis to test the government size for those countries has been carried out. The study consists of three parts. In the first part, general information about the definition and scope of the governmet size is given. In this direction, firstly we have been given information about the expenses, income and employment measures used to measure the government size and then the economic, political and demographic factors which are the determinants of the independent variables used in the empirical part of our work. In the second part, an empirical literature search of the factors determining the government size is presented. The third part, the last part of the work, contains the application part of the work and contains an analysis of the government size for the countries concerned. For this purpose, firstly the method used to examine the government size and the models formed in the direction of this method are given; then empirical findings from econometric analysis of models established from expenses, income and employment perspectives are interpreted from the viewpoint of theoretical information.