Vardiyalı çalışma sisteminin çalışanların iş stres ve kaygı düzeyindeki etkileri: Havacılık sektörü örneği
The effects of working shifts on employees stress and anxiety level: Evidence from aviation industry
  1. Tez No: 516097
  2. Yazar: ALİ SERDAR EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARMAN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, vardiyalı çalışma sisteminin çalışanların iş stres ve kaygı düzeyindeki etkileri, bizzat çalışanların tepkileri ile incelenmekte ve bu yolla konuya ilişkin sonuçlara ulaşılmaya çalışılmaktadır. Buna göre çalışmanın birinci bölümünde, vardiyalı çalışma sistemi sahip olduğu olumlu ve olumsuz özellikleri ile işletmeler ve çalışanlar nezdinde değerlendirilmektedir. Özellikle vardiyalı çalışma sisteminin sağlık konusundaki olumsuz etkileri ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, çalışma sistemleri çeşitli açılardan ele alınmakta ve çalışma türleri ele alınarak bunların çalışan bireyler üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise İstanbul'daki bir havalimanında vardiyalı olarak çalışan katılımcıların stres ve kaygı düzeyleri ölçümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of the shift work system on the work stress and anxiety level of employees are examined with the reaction of the employees themselves and, thus, results are being tried to reach. Accordingly, in the first part of the study, the shift work system is assessed in favor of businesses and employers with its positive and negative characteristics. In particular, the negative effects of the shift work system on health issues are addressed. In the second part of the work, the working systems are examined from various perspectives and the types of work are examined and their effects on the working individuals are evaluated. In the last part of the study, stressors and anxieties of the participants who work in shifts at an airport in Istanbul are measured.