14 – 16 yaş aralığındaki ergenlerin bağlanma stilleri, gözlerden zihin okuma becerileri ve ruhsal sorunları ile internet bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ili örneği
Examination of the relationships between attachment styles, abilities of reading mind in the eyes, psychological problems and internet addiction levels in adolescents aged between 14-16: Istanbul province sample
  1. Tez No: 516131
  2. Yazar: BURAK AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, 14-16 yaş aralığındaki ergenlerin bağlanma stilleri, gözlerden zihin okuma becerileri ve yaşadıkları ruhsal sorunlar ile internet bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel nitelikteki bu araştırma İstanbul ilindeki 4'ü ortaokul, 5'i lise olmak üzere toplam 9 eğitim kurumunda öğrenim gören 873 ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF), Gözlerden Zihin Okuma Envanteri Çocuk Formu (Gözler Testi; GZOT-ÇF), Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu (EABE) ile Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) uygulanmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi, Ki Kare (2) Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve İkili Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between attachment styles, abilities of reading mind in the eyes, psychological problems and internet addiction levels in adolescents between 14-16 years of age. This cross sectional study was conducted among 873 adolescents in 9 educational institutions, 4 of which is primary and 5 of which is high school level. Short Form of Young's Internet Addiction Test (YIAT-SF); Child Form of Reading the Mind in the Eyes Test (Eyes Test); Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA); and, The Strength and Difficulties Questionnaire (SDQ) were used. In data analysis, independent samples t test, chi square, Pearson moment product correlation and binary logistic regression analysis were used.