Sosyal medyada futbol üzerinden gerçekleşen nefret söyleminin örneklerle incelenmesi
The analysis on the social media by the examples of the hate speech from the football
- Tez No: 516285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında nefret söyleminin ve nefret suçlarının dijital platformlarda nasıl dolaşıma sokulduğu ve ne ölçüde futbolu etkilediği ele alınmıştır. Nefret olgusunun toplumun belirli gruplarını hedef alan, ötekileştiren, hor gören ve önyargılar içeren söylem pratikleriyle yayılması nefret söylemini ortaya çıkarır. Nefret duygusuyla ortaya çıkan nefret söylemi, tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlüğün dışa vurularak, belirli bir kesimin veya grubun kötülüğünün istenmesidir. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin 1997 yılında kabul ettiği karara göre nefret söylemi; ırkçı nefret, yabancı düşmanlığı, antisemitizm, saldırgan milliyetçilik ve hoşgörüsüzlüğe dayanan nefret biçimlerini yayan, savunan, haklı gösteren ifade biçimlerinin tamamını kapsamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal medyanın doğuşu ve sosyal medya platformlarının özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında sosyal medya ve etik arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde tez konusu için önemli bir noktada bulunan nefret söylemi olgusu ele alınmıştır. Bu kapsamda sosyal medyada nefret söylemi, nefret söyleminin türleri ve nefret söylemini önlemek için alınması gereken önlemler açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; futbol ve medya ilişkisi geleneksel medya açısından ve daha çok sosyal medya platformları açısından incelenmiştir. Bu kapsamda, Twitter'da meydana gelen Bafetimbi Gomis adlı futbolcuya yönelik yapılan nefret söylemi örneği ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgularda, sosyal medyanın geleneksel spor medyasında olduğu gibi aşırı milliyetçi, ayrımcı ve cinsiyetçi nefret söylemi içeren ifadelerin oluşturulmasına ve bu yolla etkileşim aracılığıyla yayılmasına yol açtığı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was discussed how hate speech and hate crimes were circulated on digital platforms and how much football affected them. The phenomenon of hate reveals the hate speech that is spread by the practice of discourse that targets specific groups of the society, others are abashed, despised and prejudiced. The hate speech that arises in the sense of hate is that the intolerance and intolerance are outwardly demanded of a certain group or group. Hate speech by the Council of Europe Committee of Ministers adopted in 1997; racial hatred, xenophobia, anti-Semitism, aggressive nationalism, and intolerance-based forms of hatred that defend, defend, encourage, or justify forms of hatred. In the first part of the study, the features of social media emergence and social media platforms were examined. Within the findings, the relationship between social media and ethics was evaluated. In the second part of the study, the hate speech which is an important point for the thesis topic is discussed. In this context, the social media has explained hate speech, types of hate speech and precautions to be taken to prevent hate speech. In the third part of the study; football and media relations have been examined in terms of traditional media and mostly social media platforms. In this context, an example of hate speech directed to football player Bafetimbi Gomis in Twitter was discussed. Findings at the end of the study reveal the conclusion that social media is in the traditional sports media and that it leads to the creation of expressions containing extreme nationalist, discriminatory and sexist hate speech and thus spread through interaction.