Çallı kuşağı resminde mimarinin kullanımı
The usage of architecture in paintings of Çallı era
  1. Tez No: 516307
  2. Yazar: CEMRE ASLAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Çallı Kuşağı sanatçıları çalışmalarında, çeşitli mimari yapı ve öğeleri bazen resimlerinin ana konusu olarak bazen de konuyu güçlendirici, destekleyici bir unsur olarak sıklıkla kullanmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında resmettikleri eserleri incelendiğinde; neredeyse aynı yer ve aynı açıdan birden fazla defa aynı mimari yapı ve ya öğeyi çalıştıkları görülmektedir. Türk Resim Sanatı'nda 1914 Kuşağı, Çallı Kuşağı, Meşrutiyet Kuşağı, Türk İzlenimcileri – Türk Empresyonistleri gibi isimlerle anılan Kuşak ressamlarının sanatsal çizgilerinde tek bir akımın etkisi görülmemekle birlikte ortak bir üsluptan bahsetmek de zordur. Eserlerinde, Akademizm'in çizgi, perspektif ve konturlarına, Oryantalizm'in İslam mimarisi ve geleneksel giysili figürler içeren görünümlerine, Gerçekçilik akımının nesneleri idealize etmeden tüm aksak, kırık, dökük yönleriyle aktaran toplumsal gerçekçi duruşuna, Barbizon Okulu ve İzlenimciliğin doğadan çalışma prensibine, Romantizmin insani duyguları ön plana çıkaran anlatımına, İdealizmin hayal ürünü, fantastik motiflerine, Simgeciliğin, soyut anlatım diline, Fovizm'in nesneden bağımsız, konturları belirgin, canlı renklerine, Dışavurumculuğun çarpıtma ve abartı içeren resim diline, Geç-İzlenimci Cezanne'ın kare, silindir gibi geometrik formlara ayrılmış, yoğun renklerine rastlamak mümkündür. Çallı Kuşağı ressamlarının mimari konulu eserleri incelendiğinde, Paris eğitimleri sırasında ya da yurtdışı seyahatlerinde gezip gördükleri sergi ve müzelerde etkilendikleri Avrupalı sanatçıların resimleriyle konu seçimi, kompozisyon ve üslup anlamında oldukça benzer hatta bazen aynı denilebilecek yakınlıkta oldukları görülmektedir. Bu eserlerde, Avrupalı ressamların çalışmalarında görülen, göge uzanan kulelerin yerini minarelerin, kiliselerin yerini camilerin, botların yerini ise kayıkların aldığı görülmektedir. Bu durum, Kuşak ressamlarının eğitim gördükleri Paris Güzel Sanatlar Akademisi ve Julien Akademisi'nin öğretisinin temelinde yer alan Neo-Klasik ressam Ingres'nin sanatsal yönlendirmesi kapsamında değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Artists of Çallı Era frequently used architecture and architectural items, sometimes as the main subjects and sometimes as enhancers and supporters of the main subject. When we examine the paintings which they painted both in domestic and foreign locations, we can see that they worked more than once in nearly the same places, from the same angles. It is hard to say that there is a specific art style and a common artistic trend for this era's artists, who are known as 1914 Era of Turkish Paint Artists, Çallı Era, Constitutional Era, and Turkish Impressionists. In their paintings, it is common that one may discover the lines, perspectives and contours of Academism, fıgures with traditional clothes and Islamic Architecture of Orientalism, and the socio-realist attitude of Realism which shows the items broken, worn-out, and disorganized as they are without idealising them. The principal of working iıth nature as seen through the Impressionists and Barbizon School ıs apparent. Furthermore, the expression of Romatism which highlights human emotions, and the fantastic patterns of Idealism which are figments of imagination can be discovered. Abstract expressions of Symbolism, the lively, significant contoured, free from object colours of Fovizm, the art language of Expressionism which has exaggeration and detortion, coloured intensly and separated to geometrical forms like cylinders and squares as in Post-Impressionist Cezanne are further evıdenced. When we study the paintings of Callı Era with architectural subjects, we may see that they had similar -even the same- subjects, compositions and styles with the European Artists which they were influenced by in the exhibitons and museums which they visited durıng their education in Paris and their overseas journeys. In these paintings, the towers reaching skies, churches and boats in paintings of Europan Artists were replaced by minarets, mosques and sandals. This may be infered as basic doctrine of Julien Academy and Academy of Fıne Arts - Paris whıch was guided by artistic guadiance of Neo-Classical Artist Ingre ın whıch the artists of this era were educated.