Türkiye'de e-ticaret ve e-malların gelir esnekliği: Öğrenciler üzerine bir uygulama
E-commerce in turkey and income elasticity of e-goods: An application on students
- Tez No: 516315
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ticari faaliyetler, insan ihtiyaçlarının sürekli artması ve değişmesi, rekabet etkisi ve gelişen teknoloji sayesinde sürekli bir gelişim göstermiştir. Bilgi ve iletişim teknolojisi geliştikçe ticaret yöntemleri de değişip gelişmiştir. Ticari işlemlerin elektronik araçlarla gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-ticaret özellikle internetin gelişimi ve yaygınlaşması ile ülkelerin milli gelirlerindeki payını giderek arttırmaya başlamıştır. Ülkeler, firmalar ve tüketiciler kendi aralarında sanal ortamlar aracılığıyla ticari faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Bu tezde Dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin gelişim sürecine değinilip e-ticaret ile ilgili veriler tablo ve grafiklerle sunulup incelenmiştir. E-ticaretin Türkiye'deki durumu göz önüne alınarak gelişmiş ve gelişmekte olan seçilmiş ülkelerle Türkiye'deki e-ticaret hacmi ve çeşitli e-ticaret göstergeleri karşılaştırılmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin çevrim içi alışverişlerde tercih ettiği malların gelir esnekliği belirlenmiştir. Bunu gerçekleştirmek için anket yöntemi ile elde edilen yatay kesit verileri Eviews-8 ve SPPS-22 programları ile analiz edilmiştir. Bu bilgiler değerlendirilerek öğrencilerin tercih ettiği e-malların gelir esnekliği belirlenmiştir. Öğrencilerin tercih ettiği e-mallar ve bu mal gruplarına yönelik yaptıkları harcamaların gelirleriyle ilişkisi ortaya konmuş, e-mallardan hangilerinin zorunlu harcamaya hangilerinin lüks harcamaya dâhil olduğu belirlenmiştir. Bulunan gelir esnekliği sonuçlarına göre“Elektronik, Dijital”mal ve hizmet grubu lüks mal grubuna girerken“Giyim, Moda”,“Sağlık, Kozmetik”,“Seyahat, Konaklama, Kültürel, Sportif faaliyetler için Bilet Satın Alımı”ve“Gıda”mal ve hizmet grupları zorunlu mal grubuna girmektedir.
Özet (Çeviri)
Commercial activities have been steadily improving due to the continuous increase and change of human needs, competitive effect and developing technology. As information and communication technology evolves, trading methods have also changed and developed. E-commerce, defined as the realization of commercial transactions through electronic instruments, has begun to gradually increase the share of countries' national income with the development and spread of the Internet. Countries, companies and consumers continued their commercial activities through virtual environments. In this thesis, the development of e-commerce in the world and Turkey mentioned and data related to e-commerce has been presented and analyzed by tables and graphs. Considering the situation of e-commerce in Turkey , volume of e-commerce and some variety of e-commerce indicators are compared in terms of Turkey and selected developed and developing countries. The income elasticity of the goods preferred by students of Aydın Adnan Menderes University Nazilli Faculty of Economic and Administrative Sciences on online shopping was determined. In order to achieve this, the horizontal cross-sectional data, obtained by the questionnaire method, were analyzed with Eviews-8 and SPPS-22 programs. By evaluating this information, income elasticity of e-goods preferred by students was determined. E-commodities preferred by the students and the relation between e-goods and the expenditures they have made for these groups of goods has been revealed and it has been determined which of the e-commodities are included in the compulsory expenditure and which are included in the luxury expenditure. According to the results of income elasticity,“Electronic, Digital”merchandise and services group enters the group of luxury goods,“Clothing, Fashion”,“Health, Cosmetics”,“Ticket Purchase for Travel, Accomodation, Cultural”service groups are in the group of compulsory goods.