Göl sularında maden arama faaliyetleri ve Dumlupınar Üniversitesi kampüs alanında bulunan göletin haritalanması ve gölet dibi çalışmaları
Mine exploration in lakes and mapping and deep water applications in Dumlupinar University Campus lake
- Tez No: 516316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde insanların yaşam kalitesinin artması, gelişen teknoloji ile birlikte hep daha iyiye sahip olma isteği birçok sektörde olduğu gibi madencilik sektörün de de üretim artışlarına sebep olmuştur. Dünya'ya bir bütün olarak bakılırsa karasal alanlarda üretilen madenlerin miktarı kadar belki de daha fazlası göl, deniz ve okyanus diplerinde de olabileceği düşünülmektedir. Karasal alanlarda yıllardan beri üretilen madenler için taleplerin artması, rezerv durumlarının azalması, talep artışına bağlı olarak da maden birim fiyatlarında dönemsel artışlar meydana gelmektedir. Bu nedenle maden firmaları yeni rezerv arayışlarına girmiştir. Bilindiği üzere madenlerin üretimine başlamadan önce maden arama aşaması mevcuttur. Su altı araştırmalarında öncelikle dip haritalarının belirlenmesi ve dip yataklardan numune alınarak üretilmek istenen madenin durumu belirlenmektedir. Bu çalışmada Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsün de bulunan gölet çalışma alanı olarak seçilmiştir. DPÜ merkez kampüste bulunan göletten çeşitli ölçümler yapılarak göletin yüzey haritası ve 3 boyutlu su kütle modeli belirlenmiştir. Göl kenarının belirli noktalarından alınan numunelerin incelenmesi sonucu polen toplulukları belirlenmiştir. Alınan numuneler ile kimyasal analizler yapılarak göl dibinde bulunan formasyonların kimyasal ve mineralojik içerikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the demand for better quality of life, the demand for better quality with the developing technology, and the increase in the production of mining sector have been caused. If we look at the world as a whole, it is thought that it could be as much as the amount of mines produced in the terrestrial sense, perhaps even more in the lake, sea and ocean. Terrestrial increases in demand for minerals that have been produced for years, periodic increases in mining unit prices due to decrease in reserve conditions and increase in demand. For this reason, mining companies have been searching for new reserves. It is known that there is a mine exploration phase before the production of the mines. In the underwater researches, firstly the bottom maps are determined and the state of the mine to be produced by taking samples from the bottom beds is determined. In this study, the pond at Kütahya Dumlupınar University Center Campus was selected as a study area. Various measurements were made from the pond located on the campus of the DPU and the surface map and 3D water mass model were determined. Examination of specimens taken at certain points along the edge of the lake determined the ending pollen communities. Chemical and mineralogical experiments were carried out with the samples of Koran and the chemical contents of the formations in the lake bottom were determined.