Hematoloji hastalarının hastalık algısının değerlendirilmesi
Evaluation of hematology patients' disease perception
- Tez No: 516401
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma, hematolojik hastalık tanısı almış olan, hematoloji kliniğinde yatarak ve ayaktan tedavi gören hastaların, hastalık algılarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, tanımlayıcı olarak yapıldı. Bu araştırma, İstanbul'da bir üniversite hastanesinde Kasım 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında, hematoloji kliniğinde yatarak ve ayaktan tedavi gören 18 yaş üstü, zihinsel engeli bulunmayan, hematolojik hastalığı olan hastalar arasından; araştırmaya katılmayı kabul eden 205 gönüllü hastayla gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak ‟Hasta Bilgi Formu'' ve ‟Hastalık Algısı Ölçeği'' kullanıldı. İstatistiksel analizlerde verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplandıktan sonra ilişkisiz örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanıldı. SPSS 25.0 istatistik paket programıyla veriler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF HEMATOLOGY PATIENTS' DISEASE PERCEPTION This study was conducted as a descriptive study in order to evaluate the factors affecting disease perceptions of patients who were diagnosed with hematologic disease and were treated inpatient and outpatient in hematology clinic. This research was carried out in a university hospital in Istanbul between November 2017 and January 2018 with the approval of the ethics committee. Among the patients with hematological disease who are over 18 years of age and not mentally disabled, 205 patients who volunteered to participate in the survey were studied.“Patient Information Form”and“Disease Perception Scale”were used as data collection tools. Unsteady sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used after statistical analysis of the skewness and kurtosis values of the data. Data were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program.