Diyabetik olmayan, kronik böbrek yetmezlikli obez hastalarda, serum YKL-40 düzeyinin damar sertliği ve metabolik parametrelerle ilişkisi
Association of serum YKL-40 levels with arterialstiffness and metabolic parameters in obese patientswith non-diabetic chronic renal failure
- Tez No: 516476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş-Amaç: Günümüzde obezite gerek ülkemizde gerekse dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Obezite, kronik böbrek hastalığı gelişiminde en güçlü, düzeltilebilir risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Bununla birlikte obezite seyrinde kronik böbrek hastalığı (KBH) gelişiminde patogenez konusunda yeterli bilgi yoktur. Bu sürece gerek eşlik eden hiperlipidemi, insülin direnci gibi aterosklerotik süreç sorumlu olabilirken gerekse nefron başına düşen kan akım hızında artış, glomeruler içi basıncında artış ve hiperfiltrasyon teorisi yol açabilmektedir. Bu olgularda damar sertliği önemli bir problemdir. Bu çalışmada diyabetik olmayan obezite ilişkili KBH'da serum YKL40'ın böbrek yetmezliği ve proteinüri ile olan ilişkisini ve aynı zamanda damar sertliği üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya nefroloji polikliniğinde izlenen diyabeti olmayan, obez, kronik böbrek hastalığı olan 40 hasta ile yaş, cinsiyet, ve ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) benzer KBH olmayan 40 olgu (kontrol grubu) dahil edildi. Genel biyokimyasal parametreler, tam kan sayımı, lipid profili, CRP, 24 saatlik idrarda proteinüri, serum YKL-40 tahlilleri çalışıldı. Damar sertliği ve nabız dalga analizi osilometrik metotla ölçüldü. VKİ hesaplandı. Eşlik eden hastalık ve kullandığı ilaçlar kaydedildi. Proteinüri düzeyine göre olgular üç gruba ayrıldı. Bulgular: Böbrek fonksiyon parametreleri ve proteinüri miktarı hasta grubunda kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek saptandı (p230 mg/gün) proteinürisi olmayan grupla kıyaslandığında (
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity today is an important public health problem in our country and in the world. Obesity is an important cause of morbidity and mortality. Obesity is showed that among the most potent, correctable risk factors for the development of chronic kidney disease. However, there is insufficient information on the pathogenesis of chronic kidney disease (CKD) in the presence of obesity. This process may lead to an increase in blood flow rate per nephron, an increase in intra glomerular pressure, and hyperfiltration theory, while the accompanying hyperlipidemia and atherosclerotic process as insulin resistance may be responsible. Vascular stiffness is an important problem in these cases. In this study, we aimed to investigate the relationship of serum YKL-40 with renal failure and proteinuria in non-diabetic obesity-related CKD, as well as the effects on arteial stiffnes. Materials and Methods: 40 patients with non-diabetic, obese, chronic kidney disease who were followed in the study nephrology clinic and 40 patients (control group) with similar age, sex, and mean body mass index (BMI) were included. General biochemical parameters, complete blood count, lipid profile, CRP, proteinuria in 24-hour urine, serum YKL-40 assays were studied. The arterial stiffness and pulse wave analysis was measured by an oscillometric method. Calculated BMI. Accompanying illness and medications were recorded. According to the proteinuria level, cases were divided into three groups. Findings: Renal function parameters and proteinuria amount were significantly higher in the patient group when compared with the control group (p 230 mg / day) when compared with the group without proteinuria (