Diyabetik olmayan, kronik böbrek yetmezlikli, obez hastalarda serum kallistatin düzeyinin damar sertliği ve metabolik parametrelerle ilişkisi
Association of serum kallistatin levels with arterial stiffness and metabolic parameters in obese patients with non-diabetic chronic renal failure
  1. Tez No: 516497
  2. Yazar: ALEV MAHŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) kardiyovasküler mortalite ve morbidite açısından yüksek riskli bir hastalıktır. Abdominal obezite, artmış VKİ (vücut kitle indeksi) ve generalize adipositeden bağımsız olarak KBH ile ilişkilidir. Günümüzde KBH olanlarda arteriyel sertliğin prognostik değeri ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Serin proteaz inhibitörü olan kallistatin; anti-inflamatuar, anti-anjiyogenik, anti-oksidan, vazodilatör özellikleri olan bir moleküldür. Bu çalışmada diyabetik olmayan, obezite ilişkili KBH'lı olgularda serum kallistatinin böbrek yetmezliği ve proteinüri ile olan ilişkisini, damar sertliği üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya nefroloji polikliniğinde izlenen, diyabeti olmayan, obez, kronik böbrek hastalığı olan 40 hasta ile yaş, cinsiyet ve ortalama VKİ benzer KBH olmayan 40 olgu (kontrol grubu) dahil edildi. Çalışmaya alınanların PWV (pulse wave velosity) ve AIx (augmentasyon indeksi) ölçümleri 15 dk istirahat sonrası nabız dalga analizi cihazı (Mobil-O-Graph®) ile osilometrik olarak, tek operatör tarafından yapıldı. Genel biyokimyasal parametreler, tam kan sayımı, lipid paneli, 24 saatlik idrarda proteinüri tahlilleri çalışıldı. Hastaların kullandıkları ilaçlar ve eşlik eden hastalıklar kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunda, böbrek fonksiyon parametreleri ve proteinüri miktarı kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Chronic renal disease is a high-risk disease in terms of cardiovascular mortality and morbidity. Abdominal obesity is associated with increased BMI and generalized adiposity independently of chronic kidney disease (CKD). Currently, information on the prognostic value of arterial stiffness is limited in patients with CKD. The serine protease inhibitor kallistatin is a molecule with anti-inflammatory, anti-angiogenic, anti-oxidant, vasodilator properties. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum kallistatin and renal failure and proteinuria in non-diabetic obesity associated CKD cases and its effects on vascular stiffness. Material and Methods: In this study, 40 patients with non-diabetic, obese, chronic kidney disease who are followed in the nephrology outpatient clinic and 40 patients (control group) who are non-CKD with similar age, gender and mean BMI were included. PWV and AIx were evaluated by the same operator after 15 minutes rest period (Mobil-O-Graph®). General biochemical parameters, complete blood count, lipid panel, proteinuria assay in 24 hour urine were studied. Comorbidities and received drugs were enrolled. According to the proteinuria level, the cases were divided into three groups. Results: Renal function parameters and proteinuria amount were significantly higher in the patient group when compared with the control group.