Demokrat Parti döneminde ekonomik yapı (1950-1960)
Economic structure in the Democrat Party period (195-19609
  1. Tez No: 516494
  2. Yazar: MUHAMMET HAYDAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Demokrat Parti döneminin, iktisat tarihi bağlamında araştırılması ve sektörlerin tek tek ele alınmasını anlatmaktadır. Demokrat Parti'nin kuruluşu ve iktidara gelişi anlatılmış başta tarım ve sanayi olmak üzere tüm sektörlerdeki durumu incelenmiştir. Ekonomideki kalkınmaya dikkat çekilmiştir. Demokrat Parti'nin uyguladığı politikalar neticesinde gösterdiği ekonomik performans iktisadi veriler gösterilerek ortaya koyulmuştur. Demokrat Parti döneminin Türk İktisat tarihi açısından yeri incelenmiştir. 1950 ile 1960 yılları arasında fertlerin gelir düzeyi, fiyat hareketleri ve üretim düzeyleriyle ilişkili veriler gösterilmiştir. Ayrıca iktisadi aktörlerin gelişimi ve ilerlemesi detaylı bir şekilde dönem başı ve sonu karşılaştırılarak ele alınmıştır. Demokrat Parti dönemi devraldığı ekonomik sistemden çok farklı olarak liberal iktisadi politikaları yürürlüğe koymuştur. Bu araştırma Demokrat Parti'nin iktidarda bulunduğu süre boyunca ortaya koyduğu ekonomik politikaların başarı düzeyini ölçmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains that researching in the context of economics history and dealing economics sectors one by one of the era of Democrat Party. It is explained that the establishment and coming to power of Democrat Party. İnitially in agriculture and industry, it has been examined in all of sectors. Drawn attention about development in economics. The economics performance of the Democrat Party as a result of the implementation of policies has been revealed by economics data. The place of the era of the Democrat Party in terms of Turkish economics history has been examined. The data of personals' income rate, price variability and production level in between the years of 1950 and 1960 has been shown. Additionally it has been particularly handled the improvement and progress of economics actors by the comparison of the beginning and end of the period. At the era of Democrat Party, it was implemented a different economic model that unlike before Democrat Party. This thesis aims that measuring of the achievement of the economic policies implemented by Democrat Party during the era of Democrat Party.