Taner Ceylan'ın altın çağ serisi bağlamında günümüz resminde mitolojik imge kullanımı
The use of mythological images in contemporary painting in the context of Taner Ceylan's golden age series
- Tez No: 516493
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA ÖZGÜL KILINÇARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Doğa güçlerini ve doğaüstü yaratıkları vurgulayan hayal ürünü öyküler olan mitler; doğası gereği, bütün yaratılarında sanatla bağlantılıdır. Sözlü, yazılı yazın ve sanat dallarının hepsinde konu edilip işlenen ve işlendikçe değişen mitoslar ne kadar ozan, yazar ve sanatçı varsa o kadar biçim almıştır. Geçmişten günümüze, mitolojiyi değiştiren ve geliştiren sanatçılar günümüze değin mitolojiyi eserlerinde sıkça kullanmış, kimi zaman doğrudan mitolojik hikâyeleri canlandırarak, kimi zaman da kendi hikâyeleriyle mitlerini yaratarak üretimler yapmışlardır. Özellikle Yunan mitolojisi etkisini başta Avrupa sanatı olmak üzere neredeyse tüm dünya sanatlarında göstermiş ve göstermektedir. Taner Ceylan'ın“Altın Çağ”serisinde de sanatçı, bir medeniyetin mutlu olduğu zamanlarını ya da bir ürünün özellikle parlak olan dönemini belirten“Altın Çağ”kavramından yola çıkarak, Yunan mitolojisinden de aldığı ilham ve hikâyelerle kendi mutluluk vadeden“Altın Çağ”ütopyasına ilişkin görüntüler içeren eserler üretmiştir. Geçmişten günümüze mitolojiyi konu edinen Avrupa ve dünya sanatından örnekler verilen bu tezde; aynı zamanda Taner Ceylan'ın“Altın Çağ”serisindeki karakalem ve yağlıboya resim, heykel gibi farklı medyumlarda ürettiği eserleri mitolojik ve anlamsal bağlamda incelenmiş ve verileri sunulmuştur. Bu bağlamda sanatçı, işlediği konu ve resimlerde, mitolojik hikâyelerin klasik sanatta işlenen alışılmış görüntülerin dışına çıkarak, resim ve heykelin geleneksel dilini kullanarak günümüz sanatında kendine has farklı imgeler oluşturmuştur. ANAHTAR KELİMELER Yunan Mitolojisi, Çağdaş Sanat, Taner Ceylan, Altın Çağ Serisi
Özet (Çeviri)
Myths are fictional stories that emphasize the forces of nature and supernatural creatures; it' s naturally related to art in all its creations. The myths that have changed as they are processed in all branches of oral, written literature and art and have taken so much form how many poets, writers and artists are there. From past to present, artists that improving and changing myths, they have used myths in their works up to now and they sometimes using myths directly, sometimes producing their own myths. Especially, Greek myths have shown their effects, mainly in European art and nearly in all world arts. In Taner Ceylan's“Golden Age”series, the artist has benefited by the concept of“Golden Age”, which refers to times when a civilization is happy or a product is particularly bright. Also he has gotten inspiration and stories from Greek mythology. In this way he have produced works including images related to“Golden Age”utopia. In this thesis, was given samples from European and world arts which are related to the mythology. At the same time in the“Golden Age”series of Taner Ceylan, the works are produced in different techniques such as drawing, painting and sculpture have been examined mythologically and semantically and it' s data is presented. In this context, the artist, using the traditional language of painting and sculpture, has came out of the usual images of mythological stories in classical art and has created unique images in contemporary art. KEYWORDS Greek Mythology, Contemporary Art, Taner Ceylan, Golden Age Series