ERP sisteminin ürün odaklı üretim sürecindeki uygulama farklılıkları ve tersanecilik endüstrisi örneği
Implementation differences in ERP system production focused production process and shipyard industry case
- Tez No: 516499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Globalleşen yenidünya düzeninde uluslar arası ticaretin artması ile birlikte uluslar arası ticaret yapan firmalar yurt dışındaki rakipleri ile kendilerini yarışıla bilir kılmak için sistemsel olarak güncellemeler yaparak kendileri yeni stratejiler aramaktadırlar. Son yıllarda yaşanılan teknolojik gelişmeler uluslar arası çalışan büyük firmalar arasında yoğun ilgi gören ve uygulamalar sırasında kayda değer başarılar kaydedilen bilgisayar ile endüstriyel yönetim teknikleri arasında kurumsal kaynak planlaması sistemleri olduğu bilinmektedir. Kurumsal kaynak planlaması sistemlerinden firmaların beklentileri açısından karar alma sistemlerinde doğru ve yeterli bilgiye zamanında ulaşarak performanslarının ve karlılığının artması hedeflenmektedir. Buda kurumsal kaynak planlaması sistemindeki yetki ve sorumluklarının iş akış biçimlerinin doğruluğu ile mümkündür. Anlaşılacağı üzere beklenilen bu iyileşmenin ve performans artışının gerçekleşe bilmesi için kurumsal kaynak planlaması sistemine geçmeye hazırlanan işletmelerin iş yapış biçimlerinin ve karar alma sistemlerinin doğruluğunun' da incelenmesi gerekmektedir. Kurumsal kaynak planlaması sistemine geçmeye hazırlanan firmaların organizasyon şemasının endüstri mühendisliği teknikleri kullanılarak incelenmesi ve sonrasında organizasyonda yaşanılan eksikliklerin ve hataların incelenerek kurumsal kaynak planlaması modüllerini uygulanabilir hale getirmelidir. Bu çalışmada firmaların geçiş sürecinde yaşadığı organizasyon sorunlarına değinilmiş ve bir çözüm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing international trade in the globalized new world order, companies doing international trade are seeking new strategies by making systematic updates to make them competitive with overseas competitors. The technological developments in recent years are known to be institutional resource planning systems between computer and industrial management techniques, which have attracted a great deal of interest among large international companies and recorded significant achievements during implementation. It is aimed to increase the performance and profitability of enterprise resource planning systems by reaching accurate and sufficient information time in decision making systems in terms of firms' expectations. This is possible with the correctness of the workflow patterns of authority and responsibilities in the enterprise resource planning system. In order to realize this expected improvement and increase in performance, it is necessary to examine the correctness of the business forms and decision making systems of the enterprises prepared to go to the institutional resource planning system. The organizational chart of the companies prepared to pass to the institutional resource planning system should be examined using industrial engineering techniques and the institutional resource planning modules should be made applicable by examining the deficiencies and mistakes that are experienced in the organization afterwards. In this study, the problems of the organizations that the companies experienced in the transition period were not mentioned and a solution proposal was introduced.