Tarihi Konutlarda İşlev Değişikliğinin Değerlendirilmesi
An Assessment On The Refunctioning Of Historical-Traditional Houses
  1. Tez No: 516505
  2. Yazar: EDA ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni işlev kazandırılmış tarihi konutların incelenmesinde; yeniden işlev kazandırılması kapsamında yapılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarının tarihi konağın yeni işleve uygunluğuna yönelik incelemeler ele alınmıştır. Tez çalışması, giriş bölümü ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, Çalışmanın amacı, kapsamı, yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Koruma kavramı- korumanın değerlendirme kriterleri ve yöntemleri başlığı altında korunmanın gereği ve koruma yöntemleri ele alınarak tanımlamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde; Tarihi yapıların korunmasında yeniden işlevlendirme ile ilgili koruma mevzuatında işlevlendirme, yapılara yeni işlev kazandırılmasıyla ilgili yasal düzenlemeler, yeniden işlev kazanmasını gerektiren kavramsal temeller, tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesinde gereken müdahale yöntemleri, tarihi yapılarda yeni işlevin belirlenmesini etkileyen faktörler başlığı altında tanımları yapılarak maddelendirilmiştir. Dördüncü bölümde; Adnan Bey konağı, Eski Reşit Paşa Konağı ve Cavit Paşa konağının mevcut durumu, işlev değişikliği nedeni ile meydana gelen fiziksel ve mekansal değişimler, yapının yeniden işlev kazandırılmasını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Beşinci bölümde; Konakların yeni işlev kazandırılması amacı ile yapılan restorasyon çalışmasının, ele alınan konu başlıkları altında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study on the examination of re-functioned historical houses discusses the analyses of the compatibility between the new function of a historical mansion and the surveying, restitution and restoration works carried out within the scope of re-functioning of the house. The thesis study consists of five chapters including the introduction chapter; In the first chapter, the purpose, scope and method of the study is discussed. In the second chapter, under the title 'The concept of conservation- conservation evaluation criteria and methods, the necessity of conservation and conservation methods are addressed and defined. In the third chapter, re-functioning in the conservation legislation concerning re-functioning in the conservation of historical buildings, legislative regulations concerning the re-functioning of buildings, conceptual fundamentals that necessitate re-functioning, methods of intervention required in the re-functioning of historical buildings, and the factors affecting the determination of new function in historical buildings were defined and itemized under their respective titles. In the fourth chapter, the current state of Adnan Bey House, Eski Reşit Paşa House and Cavit Paşa House, the physical and spatial changes due to new function, and the factors affecting the re-functioning of the building were analyzed. In the fifth chapter, the restoration work carried out with the aim of re-functioning the mansions was evaluated under the aforementioned titles.