Karabaş kekiği (Thymbra spicata) bitki uçucu yağının fare kemik iliği hücrelerinde kromozomlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of karabas thyme (Thymbra spicata) essential oil on chromosomes of mouse bone maroow cells
- Tez No: 516504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR AKSU KILIÇLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile T.spicata bitki uçucu yağının fare kemik iliği hücrelerinde kromozomlar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Oluşturulan üç deney grubundaki farelere 250 mg/kg, 500 mg/kg ve 1000 mg/kg karabaş kekiği (T. spicata) bitki uçucu yağı, kontrol grubundaki hayvanlara ise çeşme suyu vücut ağırlıklarına göre 24 saatte bir iki kez oral gavaj yolla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of T. spicata plant essential oil on chromosomes in mouse bone marrow cells. 250 mg / kg, 500 mg / kg and 1000 mg / kg of T. spicata plant essential oil were given to the mice of the three experimental groups and the animals in the control group were given oral gavage once or twice every 24 hours according to body weight.