Stability analysis of a coupled structure: A railway tunnel and a road cut slope
Bir demiryolu tünelinin ve bir yol şevinin stabilitesinin ikili analizi
- Tez No: 516528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Zonguldak İli'nde yeni bir karayolu inşası için yol yarması yapılarak bir şev oluşturulması planlanmıştır. Şev kazısı, kullanımda olan, 84 yıllık, taş kemer kaplamalı, 50 Numaralı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiyolları Tüneli'ne çok yakın mesafe içinde basamak patlatması yöntemiyle yapılacaktır. Şev kazısı tünel kaplamasına yaklaşık 56 m yatay uzaklık, 55 m düşey mesafe kalana değin devam edecektir. Şevde düzlem kayma ve tünelde hasar oluşma olasılıkları iki ana tehlikedir. Düzlem birim deformasyon analiz yöntemi kullanılarak kaya kazısının tünel çevresinde oluşturacağı birim deformasyonlar ile deplasmanların tayini ve şev duraylılığının araştırılması bu ikili yapının güvenilirliğine karar verilebilmesi için hayati önemdedir. Bu tez çalışmasında, basamak kazıları yapılması sonucunda tünel kaplamasında ve tüneli çevreleyen kaya kütlesinde oluşabilecek hasar olasılıkları ve yol yarması şevinin duraylılık durumu iki boyutlu düzlem birim deformasyon sonlu elemanlar yazılımı RS2 kullanılarak makaslama dayanımı azaltma yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A road-cut slope is planned for the construction of a new highway at Zonguldak province. This slope will be excavated by bench blasting method in close proximity to the No 50 Turkish State Railway Tunnel which is a masonry lined 84 years old tunnel in service. The excavation will continue until –approximately- 56 m horizontal and 55 m vertical distances remain to the tunnel lining. The plane failure risk of the slope and the damage risk of the tunnel are two major risks. Investigating stability of the slope and determination of strains and displacements around the tunnel caused by the rock excavation by using plane strain analysis are crucial to assess the safety of these coupled structures, the tunnel and the slope itself. In this thesis, the stability analysis of the road-cut slope and the probability of any damage on the rock structure around the tunnel and the masonry lining caused by the excavation of the benches are examined with two-dimensional plane strain finite element program RS2 with shear strength reduction technique