Mukaddime'de ihtiyaçlar, geçim yolları ve iş bölümü
Necessities, crafts and division of labor in the Muqaddima
- Tez No: 516554
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, İslam düşüncesinin önemli isimlerinden İbn Haldun'un kaleme aldığı Mukaddime adlı eseri, iktisadî düşünce tarihi perspektifinden değerlendirilmeye çalışılmıştır. İbn Haldun'un umran, asabiyet, hadarîlik, bedevîlik gibi kavramlar çerçevesinde toplumu anlamaya ve anlatmaya çalışmıştır. Öncelikle İbn Haldun'un içinde bulunduğu tarih yazımı geleneği hakkında bilgi verildikten sonra İbn Haldun'un bu gelenekle ilişkisinin ana hatları belirlenmeye çalışılmıştır. İbn Haldun'un tarih çalışmaları için meydana getirdiği umran biliminin metodolojik çerçevesi gösterilmiştir. Son olarak İbn Haldun'un Mukaddime adlı çalışmasında var olan geçim yollarının, iş bölümünün, ve ihtiyaçlar hiyerarşisinin analitik bir listesi verilmeye çalışılmıştır. Her bir unsurun diğer insan uğraşıları ile ilişkileri de anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed the masterpiece Muqaddima which was written by Ibn Khaldun, one of the most important philosophers of Islamic thought, from the historical perspective of economic thought. We traced to understand and explain the society within the framework of concepts such as umran, asabiyah, sedentry civilization, bedouin civilization that Ibn Khaldun referred. Firstly, we gave information about the tradition of historiography and then tried to determine the outlines of Ibn Khaldun's relation with this tradition. We indicated the methodological framework of Ibn Khaldun's science of umran, which he brought to the scene for his historical studies. Finally, we tried to give an analytical list of the ways of subsistence, division of labour and the hierarchy of needs. We also tried to understand each element's relationship with other human occupations.