Simulations and measurements of X-band accelerating structures for the CLIC project
CLIC projesi X-bant hızlandırıcı yapıları için simülasyonlar ve ölçümler
  1. Tez No: 516645
  2. Yazar: HİKMET BURSALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YAMAN, DR. NURİA CATALAN LASHERAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Electrical and Electronics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sıkışık Doğrusal Çarpıştırıcı (CLIC) Projesi son aşamasında 3 TeV çarpışma enerjisine ulaşması planlanan 3 aşamalı 50 km uzunluğunda doğrusal bir e-, e+ çarpıştırıcısıdır. CLIC hızlandırıcısı son aşamasında 140000 civarında hızlandırıcı yapısı içermektedir. CLIC Projesi tasarım parametrelerini elde etmek için, hızlandırıcı yapıları oksijen içermeyen (OFE) bakırdan tekli elmas uç kullanılarak ultra hassas makine işleme teknikleri ile üretilmektedir. Gerekli olan mikrometre düzeyindeki hasasiyet, bu yapıları son üretim aşamasında çok pahalı hale getirmektedir. Bu hızlandırıcı yapıların bakır parçalarının montajı iki yarım şeklinde elektron kaynağı ya da disk olarak üretilip difüzyon bağlama ile yapılmaktadır. Bu tezde hızlandırıcı disk yapılarının iç yarıçaplarındaki bozulmalar ile aynı disklerin frekans sapmaları arasındaki olası korelasyon difüzyon bağlama işleminin öncesi ve sonrası için araştırıldı. Bu çalışmanın sonuçları, makine işleme hassasiyeti ve difüzyon bağlama işleminin etkisinin anlaşılıp üretim maliyetinin iyileştirilmesi için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Compact Linear Collider (CLIC) Project is 50 km long e-, e+ linear collider planned to be built in three stages with 3 TeV center-of-mass energy at its last stage. The CLIC accelerator includes around 140.000 accelerating structures. The cost optimisation process is ongoing before the production stage. In order to obtain the CLIC design requirements, the accelerating structures are machined out of OFE copper and ultra precision turning and milling with single diamond tool. The required precision on the order of the micron makes the final product relatively expensive. The assembly of these copper parts is done by electron beam welding of two halves or diffusion bonding of disc stacks. In this thesis we investigate the potential geometrical correlation between the imperfection of the accelerating structure discs inner diameters and their individual frequency deviations before and after bonding. Following the results of this work, the tolerance study of the machining and bonding effects will be understood and manufacturing process will be optimised for cost saving.