Baş dönmesi şikayetiyle başvuran yetişkinlerde depresyon, anksiyete ve somatizasyon test sonuçlarının vestibüler test bulgularıyla karşılaştırılması
Comparison of depression, anxiety and somatization test results with vestibular test findings in adults who applied with dizziness complains
- Tez No: 516647
- Danışmanlar: PROF. AHMET KUTLUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Psikolojik duygu durumları ve vertigo arasındaki aşikar ilişki nedeniyle çalışmamızda baş dönmesi şikâyetiyle başvuran yetişkinlerde depresyon, anksiyete ve somatizasyon bulgularının, vestibüler test bulguları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza, 18'i (%30) erkek, 42'si (%70) kadın olan, 18-65 yaş aralığında 60 baş dönmeli hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara Videonistagmografi (VNG), Video Head Impulse Test (vHIT) ve Vestibülospinal testler uygulanmıştır. Baş dönmesi şikâyeti ile başvuran ve bu vestibüler testlerden en az birinden pozitif bulgu elde edilen 30 birey I. Gruba, baş dönmesi şikâyetiyle başvuran ve tüm vestibüler test bulguları normal elde edilen 30 birey II. Gruba dâhil edilmiştir. Tüm bireylerden Baş Dönmesi Engellilik Anketini (BDEA), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) ve SCL-90'ın alt testi olan Somatizasyon (SOM) testlerini doldurmaları istenmiştir. Bu testlerin (BDE, BAE, SOM) sonuçları ile vestibüler test bulguları ve BDEA arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the evidential relationship between psychological emotional states and vertigo, in our study, it was aimed to compare the findings of depression, anxiety and somatization test results with vestibular test findings in adults who applied with vertigo complaints. 60 patients with vertigo, between 18-65 years of age, 18 patients (30%) male, 42 patients (70%) female included our study. Videonistagmography (VNG), Video Head Impulse Test (vHIT) and Vestibulospinal tests were applied to all patients. 30 person who applied with dizziness complaints and gets at least one positive results from these vestibular tests were included group I, 30 person who applied with dizziness complaints and gets normal test findings from all vestibular tests were included group II. All individuals were asked to complete Dizziness Handicap Inventory (DHI), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAE) and Somatization (SOM) which is subscale of SCL-90. Results from these tests (BDI, BAE, SOM) were compared with vestibular test results and DHI.