Mobil uygulamaya dayalı ev ziyareti eğitiminin öğrencilerin bilgi, yetkinlik, memnuniyet ve öz güvenine etkisi
The effect of mobile home based education on knowledge, competence, satisfaction and self-confidence
  1. Tez No: 516724
  2. Yazar: CUMALİ YILDIZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
1. ÖZET Mobil Uygulamaya Dayalı Ev Ziyareti Eğitiminin Öğrencilerin Bilgi, Yetkinlik, Memnuniyet Ve Öz Güvenine Etkisi Öğrencinin Adı: Cumali YILDIZDAL Danışman: Doç. Dr. Ayşe ERGÜN Anabilim Dalı: Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Amaç: Bu çalışma mobil uygulamaya dayalı ev ziyareti eğitiminin öğrencilerin bilgi, yetkinlik, memnuniyet ve öz güvenine etkisi değerlendirmek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir üniversitede halk sağlığı hemşireliği dersi alan 55 öğrenciyle yapıldı. Öğrenciler rastgele olarak deney (n=27) ve kontrol grubuna (n=28) ayrıldı. Veriler sosyo-demografik anket, ev ziyareti bilgi formu, yetkinlik formu, Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Öz güven Ölçeği ile toplandı. Girişim grubuna mobil uygulamaya dayalı eğitim, sınıf ortamında uygulandı.
Özet (Çeviri)
. SUMMARY The Effect of Mobile Home Based Education on Knowledge, Competence, Satisfaction and Self-Confidence Name of the student: Cumali YILDIZDAL Advisor: Assoc. Prof. Ayşe ERGÜN Department: Health Sciences Faculty Nursing Department Public Health Nursing Department Aim: This study was conducted with the aim of evaluating the effect of mobile home based education on students' knowledge, competence, satisfaction and self-confidence. Materials and Methods: The study was a semi-experimental study with pre-test and post-test control groups. The study was conducted in the Turkish Republic of Northern Cyprus with 55 students taking a public health nursing course at a university. The students were randomly assigned to experiment (n = 27) and control group (n = 28). The data were collected with socio-demographic questionnaire, home visit information form, competency form, Student Satisfaction and Self Confidence in Learning Scale. The mobile application-based training was implemented to the intervention group.