Seçilmiş bazı çörek otu (Nigella sativa L.) populasyonlarının Tokat-Niksar şartlarında performanslarının belirlenmesi
The determination of performances of selected some black cumin (Nigella sativa L.) populations in Niksar conditions
- Tez No: 516765
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, çörek otuna (Nigella sativa L.) ait farklı genotiplerin Tokat-Niksar şartlarındaki performanslarını tespit etmek amacıyla 27 farklı çörek otu genotipiyle yapılmıştır. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Alınan sonuçlara göre; bitki boyu 41.0-56.8 cm, dal sayısı 3.2-4.2 adet, kapsül sayısı 8.2-15.4 adet, bin tohum ağırlığı 2.1-2.8 g, tohum verimi 117.7-191.3 kg/da, sabit yağ oranı % 25.6-32.9 ve sabit yağ verimi 31.6-55.6 kg/da arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nigella (Nigella sativa L.) genotypes obtained from 27 different regions were used to determine their performance under Tokat-Niksar conditions. The experimental design was the randomized block with three replications. Days to emergence, plant height, number of branches, number of capsule, thousand seed weights, seed yield, fixed oil in the seed fixed oil yield were investigated in this experiment. According to the results, days to emergence was: plant height waried with 41.0-56.8 cm; number of branches 3.2-4.2; number of capsule 8.2-15.4; thousand seed weights 2.1-2.8 g; seed yield 117.7-191.3 kg/da; and fixed oil content 25.6-32.9 %; and fixed oil yield 31.6-55.6 kg/da.