Öğretmenlerin bilgi teknolojileri kullanımında demografik farklılıklar: Konya meslek liseleri araştırması
Demographic differences in teachers' use of information technology: a research in Konya vocational highschools
- Tez No: 516766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Konya ili Meram ilçesinde mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin bilgi teknolojilerini kullanımlarına yönelik tutumları incelenmiştir. Araştırma 2016-2017 yılı Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında gerçekleştirilmiş ve çalışmaya Konya ili Meram ilçesinde görev yapan 233 öğretmen katılmıştır. Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği (TKM) uygulanarak yapılan bu çalışmanın amacı; meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin bilişim teknolojilerini eğitim-öğretimde kullanım düzeylerini ölçmektir. TKM ile öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanımlarına yönelik tutumları incelenmiştir. Öğretmenlere daha önceden hazırlanmış olan anket dağıtılarak cevaplamaları istenmiştir. Hazırlanan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde ise beşli likert tipi sorular yer almakta olup cevaplar“Kesinlikle Katılmıyorum, Katılmıyorum, Orta Derecede Katılıyorum, Katılıyorum, Kesinlikle Katılıyorum”seçeneklerinden oluşmaktadır. Bu seçenekler sırasıyla 1,2,3,4,5 olarak numaralandırılmıştır. Anket, frekans değerleri, yüzde analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Testi uygulanarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin yaşlarına göre oluşan grupların BT kullanımında bu teknolojileri kullanıma yönelik tutumlarında 31-40 yaş aralığında bulunanlara bağlı olarak performanslarının arttığı ve BT teknolojileri kullanımına yönelik görüşleri üzerinde etkili bir değişken olduğu gözlenmiştir. Ayrıca meslek liselerinde çalışan öğretmenlerin branşlarına göre oluşan gruplardan BT kullanımlarının meslek dersi öğretmenlerinde kullanım oranlarının yüksek olduğu söylenebilir. Araştırma bulgularından yola çıkılarak ulaşılan sonuçlara ve araştırma önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the attitudes of the teachers working in vocational and technical anatolian high schools in the city of Meram in Konya were investigated for their use of information technologies. The research was carried out in the state schools of Konya Provincial National Education Directorate of the year 2016-2017 and 233 teachers working in Meram district of Konya province participated in the study. The aim of this study, which is done by applying Technology Acceptance Model Scale (TAM); is to measure the use and acceptance of information technology teachers in vocational high schools in education and training. With TAM, teachers' attitudes towards and acceptance of information technologies are examined. Teachers were asked to respond to the questionnaire distributed beforehand. The prepared questionnaire consists of two parts.In the first part, there are questions that include personal information of teachers. In the second part, there are five-likert type questions and the answers consist of“I definitely do not participate, I do not participate, I participate in middle grade, I participate, I absolutely agree”options. These options are numbered 1,2,3,4,5 respectively. The questionnaire was analyzed by applying frequency values, percentage analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis Test. According to the results of the research, it was observed that the age groups of teachers were influenced by their attitudes toward using IT in their use of IT, and their performance towards IT technology usage, depending on those in the age range of 31-40 years. In addition, it can be said that the usage ratios of IT usage in vocational school teachers are higher among the groups that are based on branches of teachers working in vocational high schools. Results from research findings and research proposals are included.