Türkiye'de kurt kültü üzerine yapılan çalışmaların bibliyografya denemesi
A trial of the bibliography of studies of wolf cult in Turkey
- Tez No: 516791
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİMCAN İNAYET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tezimizin konusu Türk ve Moğollarda ortak bir inanış olgusu olan kurt/bozkurtla ilgili yayınlar ve bu yayınların analizidir. Tezimizde kurt/bozkurt inanışını doğrudan ve dolaylı olarak ele alan yayınlar bir araya getirilmiş ve bazı yayınların analizi yapılmıştır. Bu amaçla Türk ve Moğollarda kurt ile ilgili yazılmış kitap, makale ve tezler bir araya getirilmiştir. Kurt/bozkurdun yanı sıra Türk ve Moğol kültüründe köpeğe dair inanışların da olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden çalışmanın bibliyografya kısmında Türk ve Moğollara ait olan köpek kültünün yer aldığı eserlere de yer verilmiştir. Türkiye'de Moğol kültürüne dair çalışmaların çok yeni olması sebebiyle, bu çalışmanın Moğol kültürü ile ilgili yapılacak yeni çalışmalar için bir kaynak olması ve Türkiye'de yapılan Mongolistik çalışmalarına bir katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the analysis of publications and publications related to wolf/ gray wolf, a phenomenon of common belief in the Turkish and Mongolian. In our thesis, publication dealing directly and indirectly with wolf/ gray wolf beliefs were gathered and some publications were analyzed. Forthis purpose, book, articles and theses written about wolves in Turkish and Mongolian were brought together. In the thesis, common and similar points about the wolf/gray wolf in Turkish and Mongolian culture have been identified. It is also known that there are beliefs about dogs in Turkish and Mongolian culture as well as wolf/gray wolf. Therefore, in the bibliographysection of the study, there are also works on which the dog cult belonging to the Turkish and Mongolian are included. The works on the Mongolian culture is very new in Turkeyfor that reason, the aim of this study is to be a source for new studies on Mongolian culture and to contribute to Mongolian studies in Turkey.