Erbaa ekolojik koşullarında bazı gerbera (gerbera sp.) çeşitlerinde GA3 uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of GA3 applications on yield and quality in some gerbera sp. varieties in Erbaa ecological conditions
- Tez No: 516790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA YAZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2017 yılında Erbaa/Tokat üretici serasında gerçekleştirilmiştir. Farklı dozlarda ( 0, 150, 300, 450 ve 600 ppm) GA3 uygulamalarının Gerbera sp. bitkisinin Yeliz ve Ulaş çeşidinde çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, çiçek çapı, çiçek ağırlığı, verim, vazo ömrü ve kardeşlenme sayısı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü her parsel de 14 bitki olacak şekilde kurulmuştur. Deneme Mayıs-Eylül ayları arasında ayda bir olmak üzere üç ay (Haziran-Temmuz-Ağustos) yapraklara püskürtme şeklinde doz uygulaması yapılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü her parsel de 14 bitki olacak şekilde kurulmuştur. Deneme Mayıs-Eylül ayları arasında ayda bir olmak üzere üç ay (Haziran-Temmuz-Ağustos) yapraklara püskürtme şeklinde doz uygulaması yapılmıştır. Her ay 4 hasat yapılarak analiz ve ölçümleri alınmıştır. Deneme sonunda GA3 uygulamalarının kontrole göre hem verim hem de kalite açısından daha olumlu etkiler meydana getirdiğini göstermiştir. Doz uygulamalarının çeşitler üzerindeki verimi incelendiğinde elde edilen hasatta 300 ppm'lik GA3 uygulamasında Yeliz Çeşidi (14.66 adet/parsel) en yüksek verimin sağlandığı saptanmıştır. Sap uzunluğu GA3 150 ppm doz uygulamasında Yeliz çeşidinde (71.47 cm) elde edilmiştir. Çiçek çapı GA3 150 ppm doz uygulamasından sonra elde edilen bitkilerde Ulaş çeşidinde (133.05 mm), çiçek sap kalınlığı GA3 150 ppm doz uygulamasında Yeliz çeşidinde (6.40 mm), kesme çiçek ağırlığında GA3 150 ppm doz uygulamasında Yeliz çeşidinde (35.935 gr/adet) ölçülmüştür. En uzun vazo ömrü Ulaş Çeşidi GA3 450 ppm doz uygulamasında (16.33 gün) elde edilen çiçeklerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different GA3 (0, 150, 300, 450 and 600 ppm) doses were studies in the grower greenhouse in Erbaa / Tokat in 2017 years. Observations and measurements (flower stalk length, flower stem diameter, flower diameter, flower weight yield, vase life and number of reproduction) were carried out in order to determine the effects of on Gerbera jamesonii 's varieties which were Yeliz and Ulaş (national name). The study was set up to be 14 plants in each parcel with 3 replications, according to randomized parcel trial design. The experiment was carried out between May and September for three months (June-July-August), with spray application to the leaves. 4 harvests were made every month and analysis and measurements were taken. The results were showed that GA3 doses applications had more positive effects on both yield and quality than the control. When the yield on the varieties of the dose applications was examined, the Ulas variety (14.66 numbers/ parcel) was included in the first group in the application of 300 ppm GA3 in the harvest obtained after the second dose application. In the third dose application, the stem length GA3 was obtained at 150 ppm Yeliz (71.47 cm). In the gerbera, after the application of the second GA3150, in the plants of Ulaş (133.05 mm), the thickest stem of the flower, in the application of 150 doses of the second GA3, in the Yeliz variety (6.40 mm), in the application of the triple dose of cut flower weight GA3 150 in the Yeliz variety (35.935gr / piece) were measured. The longest vase life was the first application result, Ulaş variety was detected in flowers obtained at GA3 450 ppm dosing (16.33 days).