Işid ve düşmanları: Dabık Dergisini Carl Schmitt perspektifinden okumak
Isis and its enemies: Evaluating the Dabiq Magazine from Carl Schmitt's perspective
- Tez No: 516849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLRİZ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in düşmanlarının kim olduğu ve örgütün bu düşmanları nasıl kurduğu sorularına yanıt aramaktadır. IŞİD'in en önemli yayın organlarından biri olan Dabık dergisinin 2014-2016 yılları arasında toplamda 15 sayısı çalışmanın temel ampirik veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Kuramsal anlamda çalışmanın merkezinde Carl Schmitt'in egemenlik kavramı bulunmaktadır. Kendisini devlet olarak ortaya koyan IŞİD, diğer silahlı örgütlerden daha sofistike bir yapıya sahip olsa da modern devletin niteliklerinden yoksundur. Bu durumun tek istisnası örgütün sahip olduğu egemenlik vasfıdır. Çalışmada IŞİD'in düşmanları bu perspektiften ele alınmakta ve sınıflandırılmaktadır. Bu amaçla iki temel eksen oluşturulmuştur. Bunlardan ilki ideal-pragmatik düşman; ikincisi ise devlet-devletdışı düşman eksenidir. Dabık dergisi özelinde IŞİD'in işaret ettiği düşmanlar saptanarak söz konusu eksenlere yerleştirilmiştir. Bu çalışma IŞİD gibi bir küresel güvenlik tehdidini hakim güvenlik çalışmaları literatürünün dışında ele alarak Uluslararası İlişkiler literatürüne katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out who are the enemies of the Islamic State of Iraq and Sham (ISIS) and how the organization constitutes these enemies. A total of 15 issues of the Dabiq magazine (released between 2014-2016), as one of the most important publications of the ISIS, are used as the basic empirical data source of the study. Carl Schmitt's concept of sovereignty is at the center of this work in the theoretical sense. Even though ISIS, which manifests itself as a state, has a more sophisticated structure than other armed organizations; it lacks the qualifications of the modern state. The only exception to this is the soverign characteristic of the organization. In this study, the enemies of the ISIS are discussed and classified from this perspective. Two basic axes have been established for this purpose. The first one is ideal-pragmatic enemies; the second axis is state-nonstate enemies. On the basis of the Dabiq magazine, the enemies pointed out by the ISIS are detected and placed in these axes. This study aims to contribute to the International Relations literature by analysing a global security threat like ISIS outside the dominant security studies literature.