Hipoksik iskemik ensefalopati modeli oluşturulan yenidoğan sıçanlarda sodyum hidrosülfitin (nahs) antioksidan etkinliğinin değerlendirilmesi
Evulutaion of sodium hydrosulfite (nahs) antioxidant activity in newborn rats with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 516984
  2. Yazar: BERKE CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ESİN YALINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Perinatal dönemde oluşan hipoksik iskemik beyin hasarı (HİBH) yenidoğan ölümlerinin ve engellilik hallerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Hipoksi-iskemi ve reperfüzyon sırasında oluşan reaktif oksijen radikallerinin (ROS) oluşturduğu hasar sonucu gerçekleşen hücre ölümü HİBH'nin başlıca nedenidir. Bu döneme geçmeden önce verilecek tedaviler ile hasarı önlemek ya da azaltmak mümkün olabilir.Hidrojen sülfit (H2S)'in, kalp, karaciğer, beyin gibi birçok dokuda reperfüzyon dönemindeki ROS hasarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Bir H2S vericisi olan sodyum hidrosülfitin(NaHS) apopitozisi, nitrik oksit ve serbest radikal üretimini azaltarak etkin olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada hipoksik- iskemik ensefalopati modeli oluşturulan sıçanlarda NaHS'nin antioksidan etkinliğinin ve nöronal apopitozis üzerine etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal testlerle, değerlendirilmesi planlandı. Çalışmamız yedi günlük sprague-dawley cinsi kırk adet sıçan üzerinde yapıldı. Levine-Rice metoduna göre hipoksik iskemi oluşturulan yedi günlük sıçanlar rastgele dört gruba ayrıldı. Grup 1 (n:10) sıçanlara arter ligasyonu ve hipoksi uygulanmadı. Grup 2 (n:10) sıçanlara hipoksik-iskemiden sonra serum fizyolojik(SF) intarperitonel(ip) yolla verildi. Grup 3 (n: 10) sıçanlara hiposik-iskemiden yarım saat sonra tek doz 50 µmol/kg NaHS ip yolla verildi. Grup 4 (n:10) sıçanlara hipoksik-iskemiden yarım saat sonra tek doz 100 µmol/kg NaHS ip yolla verildi. Sıçanlar uygulamanın 5. saatinde dekapitasyonla beyin dokuları, histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirme için ayrıldı. Elde edilen verilerin analizinde SPSS-23 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischemic brain injury (HIBD) in the perinatal period consists of neonatal deaths and major causes of disability. Damage caused by reactive oxygen radicals (ROS) for hypoxia-ischemia and reperfusion is as much the cause of death as the cause of death. It can be given before proceeding with this period. Any disease can be appropriate. In hydrogen sulfide (H2S), it provides protection against ROS damage during reperfusion period such as heart, liver, brain. The aim of this study is to evaluate the effects of hypoxic-ischemic encephalopathy model on neuronal apoptosis with histopathological and biochemical tests. Our study was carried out on forty rats of sprague-dawley species for seven days. According to the Levine-Rice method, seven-day-old rats with hypoxic ischemia were randomly divided into four groups. Arterial ligation and hypoxia were not applied to rats in Group 1 (n:10). Group 2 (n:10) was given to the rats after hypoxic-ischemia in a physiological saline (SF). Group 3 (n: 10) rats were given a single dose of 50 µmol/kg NaHS ip half an hour after hypocytic-ischemia. Group 4 (n:10) rats were given a single dose of 100 µmol/kg NaHS ip half an hour after hypoxic-ischemia. Rats were disangaged for brain tissue, histopathological and biochemical evaluation by decapitation at the 5th hour of administration. The data were analyzed by using SPSS-23 program.