Basit indigesyonlu sığırlarda serum metilmalonik asit ve b12 vitamini düzeylerinin tanısal önemi
Diagnostic importance of methylmalonic acid and vitamin b12 in cattle with simple indigestion
  1. Tez No: 516983
  2. Yazar: VEDAT BALDAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Basit indigesyonlu sığırlarda metilmalonik asit ve B12 vitamininin tanısal açıdan öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla 10 sağlıklı (kontrol grubu) ve 40 basit indigesyonlu olmak üzere toplam 50 farklı ırk ve yaşta sığır kullanıldı. Sığırların indigesyonlu oldukları anamnez, klinik muayenesi ve rumen içerik muayenesi ile tespit edildi. Her sığırdan MMA ve B12 vitamin düzeylerini saptamak için kan serum örnekleri ve rumen içerikleri alındı. İştahsızlık, kilo kaybı, süt veriminde düşüş ve ön mide atonisi olan indigesyonlu grupta sağlıklı kontrol grubuna göre metilmalonik asit arttığı (P0.05) anlamlı bulunmadı. Hem indigesyonlu grupta hem de kontrol grubunda MMA ve Vitamin B12 arasında negatif bir korelasyon olduğu saptandı. Sonuç olarak; indigesyonlu sığırlarda Metilmalonik asit ve Vitamin B12 düzeylerinin belirlenmesi tanısal açıdan önemli olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to present the diagnostic importance of methylmalonic acid and vitamin B12 in cattle with simple indigestion. For this purpose, a total of 50 cattle with different breed and ages, of which was 10 healthy (control group) and 40 with simple indigestion . The cattle were diagnosed as indigestion according to anamnesis, clinical and ruminal content examination.Blood serum samples and ruminal contents were obtained from every cattle in order to determine MMA and B12 levels.In indigestion group with weight loss, decrease in milk yield and forestomach atony; methylmalonic acid levels were higher than the animals in control group (P0.05). Negative correlation was determined between MMA and Vitamin B12 in both groups. As a result; evaluating Methylmalonic acid and Vitamin B12 levels in cattle with indigetion was concluded to be important.