Yerel fasulye çeşitlerinin önemli besin içerikleri bakımından yeni çeşitlerle karşılaştırılması
Nutritional contents of common bean (Phaseolus vulgaris L.) landraces in comparison to modern varieties
- Tez No: 517047
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Fasulyeler (Phaseolus spp.), özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, gıda güvenliği ve sağlıklı gıda ihtiyacını karşılamak için, önemli miktarda protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağı oluşları ile önemli yer tutmaktadırlar. Ayrıca linoleik ve oleik asitler gibi doymamış yağ asitleri bakımından da zengindir. Geçmişten günümüze kadar, fasulyelerin (P. vulgaris L.), verimini arttırmak için çok sayıda ıslah çalışmaları sonucunda birçok yeni çeşidin tescili ile sonuçlanmıştır, fakat yeni çeşitlerde kalite ve lezzet özellikleri neredeyse göz ardı edilmiştir. Süreklilik gösteren bu çalışmanın öncesinde, yerel fasulye genotiplerinin besin değerleri yeni çeşitlerle karşılaştırılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, yerel genotiplerin protein, yağ ve yağ asitleri ile selenyum (Se), çinko (Zn) ve demir (Fe) gibi bazı mineral içeriği bakımından yeni çeşitlerle karşılaştırılması amaçlamıştır. Yerel genotipler özellikle Se, Zn, oleik asitler ve protein bakımından yeni çeşitlere göre daha yüksek mineral içeriğe sahiptir. Yerel genotipler, çiftçiler ve küçük işletmelerin yanı sıra ticari şirketlerde de yetiştiriciliği yapılarak daha yüksek fiyatlarla piyasaya sunulmaktadır. Sonuç olarak, fasulye yerel genotipleri sadece geleceğe aktarılması gereken hazine olarak kalmayıp, aynı zamanda fasulye ıslah programlarında önemli bir genetik kaynak olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For food security and healthy food supply, beans (Phaseolus spp.) have considerable significant sources of protein, carbohydrates, vitamins and minerals especially for poor peoples in the world. They are also rich in unsaturated fatty acids such as linoleic and oleic acids. From the past to the present, a large number breeding studies to increase yield of beans especially common bean (P. vulgaris L.) have been resulted in registration of many modern varieties but quality and flavor traits in the modern varieties have been almost ignored. Prior to the present study, nutritional contents of common bean landraces were not compared with the modern varieties. The present study was therefore aimed at comparing protein, fat and fatty acids and some mineral contents such as selenium (Se), zinc (Zn) and iron (Fe) of landraces to modern varieties. The landraces had higher mineral contents especially Se and Zn, oleic acids and protein than those of modern varieties. The landraces are grown for dual uses such as both of dry seed and snap bean production by farmers in small holdings and commercialized with higher cash price. In conclusion, landraces of common bean are not only the treasures that need to be transferred to the future but also important genetic resources that can be used in the bean breeding programs.