1900 - 1930 yılları arasında Konya'da Türk Mimarisi
Turkish Architecture in Konya between 1900 - 1930
  1. Tez No: 51705
  2. Yazar: NURCAN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. OLUŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
1900 - 1930 Yıllan Arasında Konya'da Türk Mimarisi " konulu bu çalışmada ele alman 30 yıllık dönem, toplumda ekonomik, siyasal ve sosyal yapı değişikliklerinin görüldüğü bir dönemdir. Bu yıllarda görülen Ulusal Türk Mimarisi, 19. yüzyıl boyunca batıda gelişen Ulusçuluk düşüncesinin etkisi ile oluşan Türkçülük - Milliyetçilik akımının bir ürünü olup, batı etkisindeki Osmanlı Mimarisine bir tepki olarak doğmuştur. Bu dönemde mimarinin en önemli özelliği cepheler olmuştur. Cephelerde dönemin anlayışından kaynaklanan, Tarihi Türk Mimarisi'nden alınmış, geleneksel mimari ve süsleme elemanlarının yoğun şekilde kullanıldığı görülmektedir. Toplumsal gelişmelerin ortaya çıkardığı ihtiyaçlardan doğan değişik yapı tiplerinin cephelerinde hep aynı uygulama görülmüştür. 1900 - 1930 yıllan arasında görülen bu mimari anlayışın örnekleri, başta istanbul ve Ankara'da olmak üzere, Konya gibi Anadolu'nun bir çok şehrinde de görülmektedir. Çalışmamızda merkez olarak seçilen Konya'da bu dönemin yapı örnekleri tesbit edilmiş ve dönem mimarisinin değerlendirilmesine katkıda bulunacak örnekler incelenmiştir. Bunun sonucunda Konya'nm, istanbul ve Ankara'daki Mimari gelişmelerden hiç de geri kalmadığı tesbit edilmiş ve 20. yüzyıl mimarisinin değerlendirilmesinde Konya'daki yapı örneklerinin de katkıda bulunduğu açıkça anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study“ Turkish Architecture in Konya Between 1900 - 1930 ”defines a period of three decades in which social, political and economic alterations had taken place. Turkish Architecture in those years, was not merely an opposition to western reflections on Ottoman Architecture but in fact, developed as a consequence of Turkish Nationalism in 19th century under the European influence. Facades during this period reveals the prominent characteristics of the buildings. The facades were richly used with traditional decorative elements of Turkish Architecture. Further more, in addition to typical buildings, the special facades were also found in the structures designed according to the needs of social developments of that time. Besides Ankara and Istanbul, examples of the First National Turkish Architecture were seen in different cities of Anatolia, like Konya. In this study, building patterns between 1900 - 1930 were defined and the cases that could support the assesment of the architecture were examined. As a conclusion, Konya is found to be parallel to Istanbul and Ankara in architectural developments and it can be said that, the building patterns of Konya have an important place in the assesment of Turkish Architecture in 20th century.