Yenilenebilir ve sürdürülebilir binaların Türkiye'de uygulanabilirliğinin incelenmesi
Renewable and sustainable buildings in Turkey investigation of applicability
  1. Tez No: 517139
  2. Yazar: MUTLU ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde nüfus artış hızına bağlı olarak bina ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için tasarım, yapım ve kullanım sırasında uygulanan yöntemler çevre-ye ve insan sağlığına olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Bu olumsuz etkileri azaltmak ve çevreci yöntemlerin ön plana çıkması önem kazanmıştır. Dünyada çevreye du-yarlılığa ve gelecek kuşakların da ihtiyaçlarının düşünülmesine katkı sağlamak amacıyla yeşil, yenilenebilir ve sürdürülebilir olma kavramları geliştirilmiştir. Bu ça-lışmada bu kavramların araştırılması ve ülkemiz şartlarında ne derece uygulanabilir olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde yer alan bir betonarme bina projesi taş, çelik ve ahşap yapı malzemesi kullanılarak, statik olarak hesaplanmıştır. Kaba yapı maliyet analizleri yapılmış ve her binanın Enerji Kimlik Belgesi (EKB) çıkartılmıştır. Binalar arasındaki farklar ortaya konmuş, avantajları ve dezavantajları tespit edilmiştir. Binaların çevresel etkilerinin somut ve objektif olarak değerlendirildiği bu çalışmada, yenilenebilir ve sürdürülebilir binaların günümüz de genelde kullanılan betonarme binalara nazaran çevreye yansıyan olumlu tarafları belirlenmiş ve Türkiye'deki uygulanabilirliği konusunda belirgin sonuçlar elde edilmiş-tir.
Özet (Çeviri)
In these days, we need buildings, increasing depending on population growth rate. The methods applied during design, construction and use to meet this need have negative effects on the environment and human health. It has become important to reduce these negative effects and to bring the environmentalist methods to the foref-ront. The concepts of green, renewable and sustainable have been developed in order to contribute to environmental awareness and the needs of future generations. In this study, it is aimed to investigate these concepts and to examine the degree of applicability in our country conditions. A reinforced concrete building project located in Edremit province of Balikesir city is statically calculated using stone, steel and wooden building material. Rough structural cost analysis was carried out and Energy Identity Certificate (EIC) of each building was issued. Differences between buildings have been revealed, advantages and disadvantages have been identified. The envi-ronmental effect of the buildings in this study, which evaluated as concrete and ob-jective, renewable and sustainable buildings today, it usually concrete environment reflected the positive sides than the building that used to set and clear results on the applicability in Turkey was obtained.