Savunma sanayinde kullanılan 420 ve 304L paslanmaz çeliklerinin TIG kaynağı sonrası korozyon ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigating the corrosion and mechanical properties of 420 with 304L stainless steels that are used in defense industries after TIG welding
  1. Tez No: 517204
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BARIŞ BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada savunma sanayinde roketlerin kanatları ve diğer aksamları olmak üzere endüstriyel bıçaklar ve çeşitli makine parçalarında kullanılan AISI/SAE 420 kalite 3 mm kalınlıktaki martenzitik paslanmaz çelik saclar ile yine savunma sanayinde özellikle ağır silahların namlu yönlendirme yükseliş ve alçalış ayar milleri gibi çeşitli aksam parçalarında ve makine sanayinde tercih edilen AISI/SAE 304L kalite 3 mm kalınlıktaki düşük karbonlu ve östenitik paslanmaz çelik saclar TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Çalışmada; kaynak bölgesi mikro yapısını ve kimyasal içeriğini belirleyen ER312, ER316L, ve ER2209 olmak üzere üç farklı bileşime sahip TIG ilave telleri %100 argon koruma gazı altında kaynak işlemlerinde kullanılmıştır. Kaynak işlemi sonrası; bütün numunelerin kaynak metali, ısının tesiri altındaki bölge ile birlikte ana malzemenin gözle muayenesi, makroskobik ve mikroskobik muayenesi ile mikro yapısal gelişimi, mikro sertlik taramaları, radyografik muayenesi, korozyon testi ve Charpy V-çentikli darbe testleri yapılmıştır. Kaynaklı numunelerin radyografik muayeneleri sonucunda bazı test numunelerinde bölgesel süreksizliklere rastlanmıştır. Tüm kaynaklı numuneler korozyon testinde yetersiz dayanım sergilemişler ve birbirlerine yakın sonuçlar vermişlerdir. Kaynaklı numunelerin darbe testi sonuçlarında en yüksek darbe dayanımını ER2209 kodlu ilave tel kullanılan numune gösterirken aynı zamanda ısının tesiri altındaki bölgede ve kaynak metalinde en düşük sertlik profil sonucu vermiştir. Kaynaklı numunelerin kaynak bölgesi sertlik tarama sonuçlarının tamamı 420 Martenzitik paslanmaz çelik ana malzemeden daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI/SAE420 quality martensitic stainless steel that preferred in defense industries especially rocket wings and other main parts is TIG welded with AISI/SAE304L quality low carbon austenitic stainless steel that used especially in defense industries heavy weapons barrel positioning rising and downswing adjusting mills and related parts with both thicknesses of 3 mm plates. As filler metal determines the weld metals microstructures and chemical compositions, 3 different TIG welding rods of ER312, ER316L ve ER2209 with 3 different chemical composition are used in welding operations under %100 argon shielding gas. Visual tests, macrostructural and microstructural analysis, microhardness tests, radiographic inspection, corrosion tests, Charpy V-notch impact tests are applied to all weldments weld metals, heat effected zones and also to base metals after welding operations. Regional discontinuties are detected wtihin some test specimens by radiographic inspections. All of the weldments showed insufficient corrosion resistance in corrosion tests and exhibited close results within each other. The specimen that welded by ER2209 coded TIG welding rod executed the highest impact test results besides exhibiting the least micro-hardness profiles at heat effected zones and weld metals. All of the welded specimens weld region hardness profiles are found to be lesser than 420 Martensitic stainless steel base metal.