KOAH'lı hastalarda stabil ve akut atak dönemlerinde total antioxidant status (TAS) ve total oxidant status (TAS) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) levels in stable and acute exacerbation periods of patients with COPD
- Tez No: 517203
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); zararlı gaz ve partiküllere karşı havayolları ve akciğerin artmış kronik inflamatuvar yanıtı ile ilişkili ve genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı hava akımı kısıtlanması ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH patogenezinde oksidan-antioksidan dengesizliği önemli bir mekanizmadır. KOAH'ta oksidatif strese yol açabilecek birden fazla mekanizma söz konusudur. İnflamasyon, infeksiyonlar, hipoksi, sigara içimi, antioksidan cevap azlığı bunların başlıcalarıdır. Bu çalışmamızda sağlıklı kontrollerle KOAH'lı hastalarda stabil ve atak dönemlerinde sağlıklı kişilere göre oksidan-antioksidan sistemlerini değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Araştırma Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğinde, Mayıs 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmaya hastanemiz Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve daha önce bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafınca GOLD 2015 kriterleri esas alınarak KOAH tanısı konulan (post bronkodilatör FEV1 / FVC < %70) hastalardan 21 stabil KOAH'lı hasta ve 21 atak döneminde (nefes darlığı, öksürük ve balgam miktar-pürülansında akut artış) KOAH'lı hasta ile Göğüs Hastalıkları polikliniğine değişik nedenlerle başvurmuş hasta yakını ve kurum içi çalışanlardan oluşan akciğer ve akciğer dışı sistemik inflamatuar veya bir başka kronik ya da sistemik hastalığı olmayan 21 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcıların cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi kaydedildi; sigara öyküsü sorgulandı. Solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı ile serum örneklerinden; beyaz küre, hemoglobin, hematokrit, platelet, nötrofil %, MCV, CRP, sedimantasyon, TAS ve TOS düzeyleri çalışıldı ve kaydedildi. KOAH atak ve stabil grupları kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışma verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak KOAH atak ve stabil grupları kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı, dağılım özelliklerine göre parametrik veya nonparametrik yöntemler kullanılarak analiz edildi. Üç grup arasında FEV1/FVC, FEV1, FVC, pCO2, pO2, %SpO2, beyaz küre sayısı, nötrofil % oranı, CRP ve ESR değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Hemoglobin, hemotokrit, MCV, platelet ve pH düzeylerinde üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Oksidan-anti oksidan mekanizmayı değerlendirilmek üzere üç grup arasında bakılan parametrelerden TAS düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken, TOS ve OSİ düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı. KOAH atak ve stabil grupları kendi aralarında karşılaştırıldığın da TOS , OSİ, FEV1, FVC, pO2, %SpO2, CRP ve nötrofil % düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. . Yapılan analizlerde WBC ile TOS arasında pozitif korelasyon saptandı, diğer parametrelerde korelasyon saptanmadı. Çalışmamızda KOAH hastalarında oksidan-anti oksidan dengesizliğnin değerlendirilmesinde TAS, TOS ve OSİ düzeylerine bakılmasının istatistiksel olarak daha anlamlı değişimler oluşturduğu saptandı. KOAH atak hastalarında daha fazla olmak üzere tüm KOAH hastalarında oksidan streste anlamlı artış olduğu saptanmıştır. Oksidan streste artış olmasına rağmen stabil KOAH ve KOAH atak hastalarında antioksidan düzeyinde artış saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD); is a common, preventable, and treatable disease characterized by persistent airflow restriction, usually associated with progressive chronic inflammatory response of airways and lungs to harmful gases and particulates. Oxidant-antioxidant imbalance is an important mechanism in the pathogenesis of COPD. There are several mechanisms that can lead to oxidative stress in COPD. Inflammation, infections, hypoxia, smoking, low antioxidant response are the main ones. In this study, we aimed to evaluate and compare the oxidant-antioxidant systems according to healthy persons in COPD patients with stable controls and episodes. The study was carried out between May 2017 and April 2018 in Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Department of Pulmonary Diseases. The study was conducted from patients with COPD (21 stable COPD patients and 21 COPD patients with exacerbations) who were referred to the pulmonary disease clinic and were previously diagnosed by a physician based on GOLD 2015 criterias. The healty control group was included the study from patients' healty relatives and healty nurses. Gender, age, body mass index of all participants included in the study were recorded; The cigarette story was questioned. Pulmonary function tests were performed on serum samples with arterial blood gas; white blood cell, hemoglobin, hematocrit, platelet, neutrophil%, MCV, CRP, sedimentation, TAS and TOS levels were studied and recorded. COPD exacerbation and stabilization groups were compared between themselves and healthy control group. Using SPSS 22.0 program, COPD exacerbation and stabilization groups were compared with each other and healthy control group and analyzed by parametric or nonparametric methods according to their distribution characteristics. There was a statistically significant difference between the three groups in FEV1 / FVC, FEV1, FVC, pCO2, pO2,% SpO2, white blood cell count, neutrophil percentage, CRP and ESR values. Hemoglobin, hematocrit, MCV, platelet and pH levels were not statistically different between the three groups. There was no statistically significant difference in TAS levels between the three groups in order to evaluate the oxidant-antioxidant mechanism, but there was a significant difference between TOS and OSI levels. Although COPD exacerbation and stabilization groups were compared among the groups, there was a statistically significant difference between TOS, OSI, FEV1, FVC, pO2,% SpO2, CRP and neutrophil% levels. Positive correlation between WBC and TOS was detected in the analyzes performed and no correlation was found in other parameters. In our study, it was found that statistically significant changes were observed in TAS, TOS and OSI levels in the evaluation of oxidant-antioxidant imbalance in COPD patients. Oxidant stress was found to be significantly increased in all COPD patients, especially in patients with COPD exacerbations. Despite the increase in oxidant stress, no increase in antioxidant levels was observed in patients with stable COPD and COPD exacerbations.