Bilinen ilk insan etkinliklerinden Mousterian kültüre uzanan süreçte Anadolu ve Kafkasya
The period from known human activities to Mousterian culture in Anatolia and Caucasus
- Tez No: 517296
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Anadolu ve Kafkasya bir taraftan Paleolitik yaşama elverişli yeryüzü şekilleri, iklimi ve hammadde kaynakları açısından tercih edilebilir coğrafyalar olmakla birlikte diğer taraftan Afrika'daki mevcudiyetini çeşitli sebeplerle bu coğrafyanın dışına çıkarmak durumunda olan erken Homo türleri için aşılması gerekli olan coğrafyalar olarak dikkat çekmektedirler. Söz konusu coğrafyalar çerçevesinde insan etkinliklerinin ortaya koyulabilmesi adına insan fosilleri ile birlikte kültürel ögeler ve insan yaşamını işaret eden diğer parametreler ele alınmış, Anadolu ve Kafkasya'nın Afrika'dan Avrupa'ya geçiş için ne derece önemli olduğu ortaya koyulmuştur. Anadolu ve Kafkasya'nın bugünkü güçlü kanıtlara göre Afrika'dan dünyaya yayıldığını kabul ettiğimiz erken Homo türlerinin güzergâhındaki ilk duraklardan olduğu sabit kılınmış ve Pleistosen içerisinde güçlü ilişkilere sahip olduğu kanısı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia and the Caucasus are preferable geographies with suitable landforms, climate and raw material resources for Paleolithic life, while the other side is the geographies that need to be overcome for the early Homo species which have to extend their presence out of Africa for various reasons. Within the context of geographies, human fossils as well as cultural elements and other parameters which is point to human life are discussed in order to be able to reveal human activities and it is revealed how important Anatolia and Caucasia are for the transition from Africa to Europe. According to today's strong evidence, Anatolia and the Caucasus are stable areas for the first stops on the route of early Homo species, which we admit that they have spread from Africa to the world, and we strongly supported that the geographies had strong relations each other in the Pleistocene.