Televizyon reklamlarının ses-söz uyumu (Prozodi) yönünden incelenmesi ve dilimizin müziğine etkileri
A study on the television advertisements from the point speech-sound harmany (prosody) and it's influence on the rhythm of our language
  1. Tez No: 424
  2. Yazar: C. HAKAN ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: SAADETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET TELEVİZYON REKLÂMLARININ SES-SÖZ UYUMU (PROZODl) I ÖNÜNDEN ÎNCELENMESÎ VE DİLİMİZİN MÜZİ?İNE ETütLERÎ Yüksek Lisans Tezi C.Hakan Çuhadar Şubat 1986 GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Problem : Televizyonda yayınlanan reklâmların müziklerinin prozodileri ne kadar doğrudur? Bu araştırmada,t9İevizyonda yayınlanan vokal müzikli reklâmlar,prozodi açısından incelenmiş ve nrozodi bozukluklarının, konuşulan dili etkileyebile ceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Pr~zodi bozukluklarının saptanması için ilk ön ce, konuşulan dildeki vurguların bilinmesi gerekmek tedir. Daha sonra bestelenecek metnin, bilinen prozo- di kurallarına gore bestelenmesi gerekir. Araştırma da bu yönde geliştirilmiştir. Bunlardan başka, 0-6 yaş grubundaki çocukların televizyon reklâmlarından etkilenme durumlarını be lirleyebilmek için, bu yaş grubu çocuklara sahip aile lere bir de anket uygulanmıştır. Anketin sonucunda iv0-6 yaş grubundaki çocukların, televizyon reklamların dan oldukça fazla etkilendiği görülmüştür. ?e prozodisi incelenen televizyon reklâmlarının da büyük bir bölümünün prozodisinin çok fazla bozuk olduğu saptanmıştır. Bu veriler ışığında, ileride konuşulan Türkçenin bozulabilecegi düşünülmektedir. Bunun önlenebilmesi iç in, televizyon reklâmları ve bunun gibi çocukların ils?i ile izledikleri yayınların, ilgililer tarafından bu düşünceyle sıkı -bir biçimde denetlenmesi gerekti ği sonucuna varılmıştır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE TELEVISION ADVERTISEMENTS FROM TEE POINT OF SPEECH-SOUND HARMONY (PP.OSODY) AND ITS INFLUENCE ON THE RHYTHM OF OUR LANGUAGE M.Sc. Thesis C.Hakan Çuhadar February-19S6 GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF NATURAL SCIENCES Problem : To what extend are the prosodies of advertisement melodies, which are broadcast on the television, correct? In the present research, the advertisements, which have vocal melody and are broadcast on the television, were studied from the point of prosody; it has been tried to expose that fche defects of prosody may affect the language. In order to detect the prosody defects, first of all, the natural stress structure of the language should be well-known. Then, the passage to be composed should be composed according to the known prosody rules. Furthermore, in order to detect the degree of the influence of the television advertisements on children between the ages 0-6,a quastionnaire was given to the children. The result of the questionnaire showed vithat children belonging to this age group are much affected by the television advertisements. And, unfortunately, mo s t of the television adverti sements, whose prosodies were studied, were found to have prosody defects. In the light of these findings, it has been predic ted that Turkish language may be de s true ted in the future. In order to prevent this, it has been sugges ted that television advertisements and other publica tions which are followed by children with great interest, should be controlled by the authorities very carefully. VI 1