Donanımlı dalış turizminin yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etkileri: Kaş halkının algıları üzerine bir araştırma
The influence of scuba diving tourism on the local people's quality of life: A study on the perceptions of the people of kas
- Tez No: 517369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Antalya/Kaş ilçesindeki donanımlı dalış turizminin yerel halkın yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini algılamasını incelemektir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm kavramı, turizmin genel özellikleri, turizmin önemi ve alternatif turizm çeşitleri ve bu kapsamda donanımlı dalış turizmi incelenmiştir. İkinci bölümde Yerel halk kavramı, yaşam kalitesi kavramı, yerel halk ve turizm ilişkisi ve yaşam kalitesi ve turizm ilişkisi araştırılmış ve açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Antalya/Kaş ilçesinde donanımlı dalış turizminin yaşam kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Kaş halkına yapılan anket çalışması SPSS 23 ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Kaş'ta yaşayan yerel halkın yaşam kalitesinin“katlanılan maliyetler ve sosyal haklar”,“sosyal ilişkiler”ve“boş zaman ve kültürel etkinlikler”olarak isimlendirilen üç temel bileşenden oluştuğu tespit edilmiştir. Kaş ilçesindeki yerel halkın destinasyona bağlılık düzeyleri ve donanımlı dalış turizminin gelişimine bakış açılarının yaşam kaliteleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Kaş ilçesinde donanımlı dalış turizmi faaliyetleri, bölgedeki turizm faaliyetlerinin ekonomik katkılarını arttırarak, bölgeye gelen turistlerin memnuniyet seviyelerini yükselterek ve yerel yönetimlerin çevresel ve kültürel anlamda turizmin gelişimi için daha fazla çaba harcamasını sağlayarak yerel halkın yaşam kalitesine olumlu katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze the effects of scuba diving on the life quality of the locals in the town of Kas, Antalya. The research consists of three sections. In the first section, the concept of tourism, the main aspects of tourism, the significance of tourism and alternative types of tourism, and the tourism of scuba diving within the scope of these factors were scrutinized. In the second section, the concept of local people, the concept of the quality of life, the relationship between local people and tourism as well as the relationship between the quality of life and tourism were analyzed and explained. In the third section, the effects of scuba diving on the life quality in the town of Kas, Antalya were investigated. The survey conducted with participants from Kas was analyzed via SPSS 23. According to the findings of this study, it was found out that the life quality of people in Kas consists of three fundamental components called incurred cost and social rights, social relationships, and vacant time and cultural activities. The level of reliance of the locals in Kas on destinations and their perception towards the development of scuba diving proves that it has a significant effect on their quality of life. Touristic scuba diving activities in Kas positively contributes to the quality of life of the locals by augmenting the financial contribution of local touristic activities, improving the satisfaction of tourists in the area, and by encouraging local administrations to spend more effort with regard to the environment and culture for the development of tourism.