Gösterge üzerinde harf, rakam, şekil üretimi için dijital hafızaların mikrobilgisayar yardımıyla organizasyonu
- Tez No: 150
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Önce CRT“Display 'lerde”Harf, rakam, şekil üre timi için dijital hafızaların organizasyonu incelenmiş, daha sonra mikrobilgisayar yardımıyla gerçekleştirilen“ Işıklı Mesaj Ünitesi ”anlatılmıştır. Gerçekleştirilen sistem için daha uygun bir tarama. sistemi ve bu tarama için karakter üretimi verilmiştir. Mikrobilgisayarın yazılım ve donanımı üzerinde de çalışılarak sistem kontrolü için yeni bir algoritma geliştirilmiş ve bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, at first stop, the organisition of digital memories for the generation of alphanumeric characters and graphics is examined. Secondly, a new microcomputer controlled“ Glowing Letter Massage Panel ”is developed for this system, a better scanning method is proposed and applied. Generation of characters used with this scanning system also mentioned. Finally a new algorithm and hardware development is presen ted for the mioroooputer involved. The computer program of the algorithm can be found enclosed.