Spectral domain waveform design for mimo radar systems
Mimo radarlar için spektrum boyutunda sinyal tasarımı
  1. Tez No: 517416
  2. Yazar: OZAN KOZAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Radar sistemlerinde, gönderim sinyali ile muhtemelen aynı spektrum bandında mevcut iletişim sinyalleri arasındaki girişim ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu probleme olası bir çözüm olarak, tayfları çentikler içeren verici sinyallere sahip kognitif radarlar önerilmektedir. SCAN ve SHAPE adında iki algoritma istenilen spektral özelliklere sahip bu radar gönderim sinyallerinin tasarımı için kullanılabilir. SCAN algoritması, bazı ilave kısıtlamalar yoluyla tasarımı yapılan dizilerin zamansal otokorelasyonlarının yan çubuklarını da azaltabilir. Bu tezde, çok girişli çoklu çıkış (MIMO) radar sistemleri için SCAN ve SHAPE algoritmalarının genellemeleri sunulmaktadır. SCAN ve SHAPE, hızlı Fourier dönüşümü (FFT) kullanan iteratif algoritmalardır. Dolayısıyla, uzun dizilerin verimli bir şekilde tasarımlanmasına izin verirler. MIMO SCAN ve MIMO SHAPE algoritmalarının performanslarını birbirleriyle karşılaştıran sayısal simülasyon örnekleri de sağlanmaktadır. Önerilen MIMO algoritmaları, iletişim gibi diğer uygulama alanlarında kullanılan sinyalleri üretmek için de kullanılabilir. Örnek olarak, ortogonal frekans bölüşümlü çoğullama (OFDM) sinyallerinin üretilmesi için önerilen yöntemlerden faydalanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In radar systems, interference between the transmit signal and communication signals possibly existing in the same spectrum band is a serious concern. As a possible solution to this problem, cognitive radars having transmit signals whose spectra contain notches are proposed. Two algorithms named SCAN and SHAPE can be used for designing such radar transmit signals with desirable spectral characteristics. The SCAN algorithm can also reduce sidelobes of the temporal autocorrelations of the designed sequences via some additional constraints. In this thesis, we introduce generalizations of both SCAN and SHAPE algorithms for multiple-input multiple-output (MIMO) radar systems. SCAN and SHAPE are both iterative algorithms employing fast Fourier transform (FFT). Hence, they allow design of long sequences in an efficient manner. We also provide numerical simulation examples of MIMO SCAN and MIMO SHAPE algorithms comparing their performances against each other. The proposed MIMO algorithms can be utilized for generating signals used in other application areas such as communications. As an example, to generate orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) signals, the proposed methods can be exploited.