Isparta ili Atabey ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapısı ve mekanizasyon durumu
Determination of agricultural structure and mechanization situation in Atabey district of Isparta province
  1. Tez No: 517417
  2. Yazar: ORAL TUĞSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada, Isparta ili Atabey ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapı ve mekanizasyon düzeyinin belirlenerek bir veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır. Örnek köy ve işletme sayısını belirlemek için tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örnek köy ve işletmelerin seçildiği popülasyon da 1 merkez mahalle ve 5 köyde 627 işletme bulunmaktadır. Neyman Yöntemi'ne göre bu 6 yerleşim biriminden 125 işletme ile çalışılması gerektiği saptanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 125 işletmeden yüz yüze anket ve gözlem yolu ile elde edilmiştir. Anket verileri 2016 yılını kapsamaktadır. İşletmelerdeki ortalama işletme büyüklüğünün 96.56 da, işletme başına düşen parsel sayısının 27.42 adet, parsel büyüklüğünün 3.52 da olduğu, işletme arazilerinin % 83.73'inde tarla bitkileri üretiminin yapıldığı ve ürün deseni içinde arpa alanının % 48.51 pay ile ilk sırayı aldığı belirlenmiştir. Araştırma alanında işletme başına düşen traktör adedi 0.88, tarım makinesi adedi 7.06 ve traktör başına düşen tarım makinesi sayısı ise 7.95 olarak bulunmuştur. Araştırma alanında ortalama traktör gücü 42.12 kW, birim alana düşen traktör gücü 3.87 kW/ha, 1000 ha alana düşen traktör sayısı 91.96 adet, bir traktöre düşen işlenen alan 10.87 ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to establish database determining agricultural structure and mechanization level of farms in Atabey district of Isparta province. The stratified sampling method was used to determine the number of sample villages and farms. There are 627 farms with in centre districtand 6 villages. Using the Neyman method, 125 sample farms were determined for researches. Researh Datas were obtained from 125 different farms by face to face questionnaires and special observations. Research datas from questionnaires covers for the period of 2016 production season. According the research results; average farm size, number of parcels per farm and parcel size were found 96.56 da, 27.42 units and 3.52 da, respectively. The ratio of total field crops sown area was about 83.73 % in the farms and the highest value was about 48.51 % for the barley area. The number of tractor per farms surveyed in this research was found to be 0.88, the number of agrıcultural machinery per farm was 7.06 and the number of agricultural machinery per tractor was 7.95. In this research area. The average tractor power was determined as 42.12 kW, tractor power per cultivated area (ha) was 3.87 kW/ha, the number of tractor per 1000 ha was 91.96, cultivated area for each tractor was 10.87 ha.