Kapalı sistemde karabalık (Clarias gariepinus) yetiştiriciliğinde su ve sindirim kanalındaki mikrobiyotanın moleküler analizi
Molecular microbiota analysis from water and intestinal tract in african sharptooth catfish (Clarias gariepinus) resirculating aquaculture system
  1. Tez No: 517496
  2. Yazar: HACER ÖZLEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Genetics, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada karabalık (Clarias gariepinus) yetiştiriciliğinin yürütüldüğü iki farklı kapalı devre su sirkülasyonlu yetiştiricilik sisteminden (RAS1: Kartuş filtre (50-100 µm), UV filtre, biyolojik filtreli sistem ve RAS2: Sünger filtre) alınan balık bağırsak içerikleri ve su örnekleri (eDNA, 16S rRNA) moleküler olarak olarak analiz edilmişlertir. Çalışmamız sonuçlarına göre filtrasyon düzeyi farklı RAS sistemlerindeki balık yetiştiriciliğinde; balıkların sindirim kanalı ve su ortamındaki bakteri kompozisyonunun değişimi gösterilmiştir. Plesiomonas shigelloides, Polynucleobacter asymbioticus, Tahibacter, Betaproteobacterium, Uncultured bacteriım, Aurantimicrobium minutum, Novoshpingobium naphtha, Microbacteriaceae bacterium, Cetobacterium somerae tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, African sharptooth catfish (Clarias gariepinus) intestinal contents and water samples taken from two different recirculating aquaculture systems (RAS1: Cartridge filter (50-100 µm), UV filter, biological filter system and RAS2: Sponge filter) were analyzed by using molecular method (eDNA, 16S rRNA). The results showed that usage of different filtration levels (for both RAS) were influenced on bacterial composition in the digestive tract of fish and the water environment. Plesiomonas shigelloides, Polynucleobacter asymbioticus, Tahibacter, Betaproteobacterium, Uncultured bacteriım, Aurantimicrobium minutum, Novoshpingobium naphtha, Microbacteriaceae bacterium, Cetobacterium somerae were detected in this thesis.