Polimerik malzemelerin ger dönüşüm sistemi ile ayrıştırılması
Polymeric materials seperation via recyling system
- Tez No: 517508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ DİLİBAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kentleşme artışına bağlı olarak atıkların geri kazanımına ihtiyaç giderek artmakta ve buna bağlı olarak atık türlerine göre çeşitli proses çözümleri ortaya konulmaktadır. Bu proses çözümleri incelenerek doğada yok olma süresi uzun olan polimer atığın atık toplama ve ayrıştırma sisteminden katmanlı imalat tasarım aşamasına kadar olan geri dönüşüm sistematiği çıkarılmıştır. Geri dönüşüm akış sistematiğinin bir parçası olan atık toplama ve ayrıştırma sistemleri incelenmiş ve bunlardan yola çıkılarak bu sistematik içerisinde etkin kullanılacağı öngörülen sistemler örneklendirilmiştir. Dönebilen, raylı ve sabit konteynerli dört ayıklayıcılı olarak örneklendirilen sistemler arasından dört ayıklayıcılı sabit konteynerli atık ayrıştırma sistemi (ATAS) geliştirilerek mekatronik sistem tasarımı ortaya çıkarılmıştır. ATAS uygulamalarında verimli ve ekonomik mekanizmaları oluşturabilmek için mekatronik sistem tasarımı oldukça öne çıkmaktadır. Bu nedenle mekatronik sistem tasarım (MST), fiziksel MST, yazılım ve kontrol bölümlerine ayrılarak ATAS'ın model ölçekli prototip tasarımı yapılmıştır. PLC kontrolcü, eyleyici ve sensörler kullanılarak model ölçekli prototip tasarımın otomasyonun yapılmıştır. Ayrıca fiziksel MST, mekanik tasarım, malzeme seçimi, elektrik elektronik tasarım alt başlıkları altında öneriler ve maliyet analizleri yapılmıştır. Geliştirilen ATAS sisteminin önemi vurgulanarak yangınlaştırılması için gerek devlet, gerekse sistem kullanıcıları ve uygulayıcıları açısından önerilerde bulunulmuştur. Geri dönüşüm akış sistematiğinde ATAS sistemlerinin tamamlayıcısı olan ve buna paralel olarak geri dönüşüm ve atık ayırma tesislerinin gerekliliği ve sayılarının artmasının önemi burada yapılan çalışma ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the increase in urbanization, the necessity for recycling of wastes has increased nowadays and there are various solutions according to the types of wastes which are presented accordingly. By observing these solutions, the recycling system from the waste collection and separation system of the long-term disappearing of polymer waste to the additive manufacturing design stage has been indicated. Waste collection and separation systems which are the part of the recycling flow system, have been reviewed and systems that are supposed to be used effectively in the systematic way have been exemplified. Among four different separating systems which are with rotating, rail and fixed containers, fixed container waste separation systems (ATAS) were chosen and developed as a mechatronic system design. The mechatronic system design is very prominent in order to create efficient and economical mechanisms in ATAS applications. For this reason, model scale prototype design of ATAS was made by explaining mechatronic system design (MST), physical MST, software and control sections. PLC control, actuators and sensors were used to automate model scale prototype design. In addition, physical MST, mechanical design, material selection, electrical electronic design sub-heading and cost analysis were made. In order to emphasize the importance of the newly developed ATAS system and the proposals to popularize ATAS have been made with regard to the government, system users and operators. In this study, the necessity and importance of that the recycling and the numbers of the waste separation plants, which are complementary to ATAS systems under the recycling flow system are revealed.