Hydrogeological investigation and characterization of Alpu sector-a coal field in Eskisehir-Turkey
Alpu a-sektörü kömür sahasının hidrojeolojik etüdü ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 517509
  2. Yazar: TEVFİK KAAN DÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma Türkiye‟nin Eskişehir ilinde yer alan Alpu A-Sektörü Kömür Sahasının hidrojeolojik karakterizasyonunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen çalışma, planlanan madencilik faaliyetleri için gereken Çevresel Etki Değerlendirme raporlarının hazırlanması için gerekli hidrojeolojik bilgilerin temelini oluşturmaktadır. Yapılan karakterizasyon çalışmaları bölgenin yüzey ve yeraltı sularının hidrojeolojik ve hidrokimyasal analizlerini içermektedir. Yeraltı su seviye değerlerindeki zamansal ve konumsal değişimler mevcut pompaj ve gözlem kuyularından yapılan ölçümlerle ve farklı derinliklere yerleştirilmiş titreşen tel piyezometrelerinin gözenek suyu basınç verilerinin analiz edilmesiyle belirlenmiştir. Yeraltısuyu sisteminin hidrolik parametre değerleri açılan pompaj kuyularında gerçekleştirilen akifer testleri ile saptanmıştır. Suların hidrokimyasal karakteristikleri sahada gerçekleştirilen su kalite parametre ölçümleri, yüzey ve yeraltı sularından periyodik olarak alınan örneklerin kimyasal analizlerinin yaptırılmasıyla belirlenmiştir. A-Sektöründeki en verimli akifer, Porsuk Çayı ile etkileşime giren alüvyon akiferidir. Kömür bantlarının altında yüksek gözenek basıncına sahip dikey yukarı yönlü hidrolik eğim vardır. Çalışma alanındaki suların hiçbiri içme ve sulama amacı için uygun değildir
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate and characterize the hydrogeological conditions at the Alpu Sector-A Coal Field which is located in the Eskisehir Province in Turkey. This is required to provide baseline hydrogeological information before environmental impact assessment of the planned mining operations can be done. The characterization studies included hydrogeological and hydrochemical analysis of groundwater and surface water. The spatial and temporal variations in groundwater levels are determined by measuring the groundwater levels in drilled observation and pumping wells and analyzing the pore pressure from the vibrating wire piezometers installed in different depths. The hydraulic parameters of the groundwater system are estimated by conducting aquifer tests in drilled pumping wells. The hydrochemical characteristics of the waters are based upon measured field water quality parameters and chemical analyses of the samples taken at periodic intervals from both surface and groundwater. The most prolific aquifer in the Sector-A is the alluvium aquifer which interacts with the Porsuk Stream. There is a vertical upward hydraulic gradient with excessive pore pressure beneath the coal seams. None of the waters in the study area are suitable for drinking and irrigation purposes.