An inferential model of text coherence
Metin tutarlılığının çıkarımsal bir modeli
- Tez No: 517532
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYNAĞA RZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Metin düzeninde, tutarlılığın rolüne geleneksel bakışı sorgulayarak bu araştırma, tutarlılığın çıkarımsal modeli vasıtasıyla gerçekleştirilen“araştırma-sonra-anlam-uyum”yöntemine bilişsel bir yaklaşım önermektedir. Önerilen yaklaşım varsaymaktadır. Tutarlılık sadece dilde (statik ürün olarak) var olan bir şey değildir; aynı zamanda dili kullanıcılarının zihninde var olan bir şeydir ki bunun mantığı (i) metindeki altta yatan (şifrelenmemiş) içerik ile dilsel olarak sunulan bilgiyi ayırmayı, (ii) bütünselliği, sayesinde bir cümlenin bütün çıkarımsal ilişkilerinin anlamı oluşturmak için birleştiği bir kavram olarak düşünmeyi, makul kılar. Bu bağlamda, herhangi bir dil öğesinin anlamı, anlamın şifrelenmiş ve şifrelenmemiş yönlerinin karşılıklı ilişkisinden oluşur ki bunun yorumlaması, sırasıyla, içerik açısından ve kasıtlı olarak uygun çıkarımlar oluşturmaya bağlıdır. Kabul edilen yaklaşımın gelişmesi için, çıkarımın farklı türlerinin, farklı iletişim türlerinde nasıl belirlendiğini ve nasıl“davrandığını”açığa kavuşturmak gerekmektedir. Çıkarım-temel-araştırma-sonra-anlam-uyumun dil kullanımının farklı düzeylerinde ne derece ilintili olduğu da bu araştırmanın temel ilgi odaklarındandır.
Özet (Çeviri)
Challenging the traditional view of the role of coherence in text organization, the research proposes a cognitive approach to“search- after- meaning- unity”procedure realized by means of an inferential model of coherence. The suggested approach assumes that coherence is not only something that exists in the language (as a static product) , but also something that exists in the brain of the language user, the logic of which makes it reasonable to : (i) distinguish between the underlying ( non - encoded) content and the linguistically represented information in the text, and (ii) consider meaning holism a concept which is the relevant unity of the non-encoded inferential relations and the physically expressed meaning of a sentence or an intersentential level. In this sense, a meaning of any language unit is composed of the interrelationship of the encoded and non - encoded aspects of meaning, the interpretation of which, in turn, depends on generating contextually and intentionally appropriate inferences, What the accepted approach necessitates in furtherance is to clarify how the different types of inference get determined in different genres of communication. To what extent the“inference-based-search-after-meaning- unity”is relevant at different levels of language use is also among the major concerns of the research.