Kefir danesi ve kefir starter kültürü ile üretilen kefirlerin in vivo olarak probiyotik potansiyellerinin qPCR ile belirlenmesi
The in vivo determination of the probiotic potential of the kefirs produced using kefir grains and kefir starter culture with qPCR
  1. Tez No: 517535
  2. Yazar: SEVGİ ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KÖK TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kefir, kefir danesi ya da starter kültür kullanılarak üretilebilmektedir. Gerçek ve doğal kefir, kefir daneleri kullanılarak üretilen kefirdir. Kefir danelerinde bulunan probiyotik özelliği gösteren Lactobacillus kefiranofaciens, Lactobacillus kefiri, Lactobacillus parakefiri, Lactobacillus kefirgranum ve Kluyveromyces marxianus kefire özgü bakteri ve mayalardan bazılarıdır. Bu projede; doğal kefir danesi ve ticari kültür kullanılarak üretilen kefirlerin deney hayvanlarına tüketimi sağlanarak, kefire özgü laktik asit bakterilerinin (LAB) fare gaitalarına transfer olup olmadığı araştırılmıştır. Doğal kefir danesinden ve kefir starter kültüründen üretilen kefirle beslenen (300 µl/gün-kefir) iki grup ve kontrol grubu (300 µl/gün-fosfat buffer) olmak üzere 30 adet BALB/c farenin gaita örnekleri kullanılmıştır. Her üç gruptaki (n=10) fare gaitaları metabolik kafeslerden 1. 5. 10. ve 15. günlerde alınmış ve DNA izolasyonları yapılmıştır. Araştırmada, gaitalarda kefir danesine ait bakteriler başta olmak üzere bazı laktik asit bakterileri standart suşları kullanılarak uygun spesifik primerlerle kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemi ile belirlenmiştir. Doğal kefir danesinden üretilen kefirle beslenen farelerin gaita mikrobiotalarında kefir danesine özgü bakterilerinden L. kefiranofaciens, L. kefiri ve L. parakefiri'nin 10. gün içerikleri sırasıyla 3,24 log kob/g, 2,28 log kob/g ve 4,85 log kob/g olarak tespit edilmiştir. Kefir içeriği ile karşılaştırıldığında bu bakterilerin %70-90 aralığında gaita mikrobiotasında tespit edilmesi probiyotik potansiyelinin oldukça fazla olduğunu düşündürmektedir. Fare bağırsak mikrobiotasında doğal olarak bulunan probiyotik özellikli Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus casei ve Bifidobacterium bifidum bakterilerinin içerikleri de tespit edilmiş ve kefir ile beslenen fare gaitalarında daha yüksek bulunarak bu bakterilerin sayısal olarak içeriklerine katkı sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; bağırsak sağlığı açısından fermente bir süt içeceği olan doğal kefir bakterilerinin bağırsakta kolonizasyonu sağladıkları ve probiyotik potansiyellerinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kefir is produced using kefir grains or starter cultures. The kefir produced using grains is the most authentic and natural kefir type. Lactobacillus kefiranofaciens, Lactobacillus kefiri, Lactobacillus parakefiri, Lactobacillus kefirgranum, and Kluyveromyces marxianus are among the probiotic and kefir-specific bacteria and yeast. This project investigates whether the kefir-unique lactic acid bacteria (LAB) were transferred to the fecal samples of mice after feeding the experimental animals with the kefirs produced using kefir grains and commercial cultures. Comprising samples from two groups fed with the natural kefir produced using kefir grains and kefir produced using starter cultures (300 µl/day-kefir) and one control group (300 µl/day-phosphate buffer), the fecal samples of a total of 30 BALB/c mice were collected. The fecal samples of the mice in each group (n=10) were collected from the metabolic cages on day 1, 5, 10, and 15 and DNA isolations were performed on the samples. For the identification of the standard strains of certain lactic acid bacteria, especially the bacteria strains in the kefir grains, the quantitative polymerase chain reaction (qPCR) method was employed using the appropriate specific primers. Among the kefir grains-specific bacteria, the concentrations of L. kefiranofaciens, L. kefiri, and L. parakefiri on day 10 in the fecal microbiota of the mice fed with the kefir produced from natural kefir grains were 3.24 log cfu/g, 2.28 log cfu/g, and 4.85 log cfu/g, respectively. In comparison with the bacterial composition of kefir, detecting the 70-90% of the bacterial population in the fecal microbiota indicated that the bacteria had a high probiotic potential. The concentrations of the probiotic bacteria found naturally in the microbiota of mouse intestines including Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus casei, and Bifidobacterium bifidum were also analyzed and determined to be higher in the fecal samples of the mice fed with kefir, which indicated that kefir consumption increased the bacteria count. In conclusion, as an intestinal health-promoting dairy beverage, through the consumption of kefir, the natural bacteria found in kefir contributed to the colonization in the intestines and showed a high probiotic potential.