Outremer'de siyasi evlilikler
Politicial marriages in the Outremer
  1. Tez No: 517576
  2. Yazar: ASİYE ABDURRAHMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kudüs'ün Müslümanların elinde olmasına reaksiyon olarak 1099'da Papa Urbanus tarafından Haçlı Seferleri tertip edildi. Haçlı Seferlerinin ana sebebinin Kudüs'ün Müslümanlar tarafından ele geçirilmesi olmadığı muhakkaktır. Avrupa kendi içinde yaşadığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel yıkımı ve daha da önemlisi siyasi hesaplaşmaları bir başka sahaya taşımak istemiştir. Bu sebeple ki kilise, egemen güç olduğunun kanıtı olarak büyük sefere, büyük kitlelere liderlik yapmak istemiştir. Bu istekte Urbanus'un şahsında filizlenmiştir. Papa Urbanus'un çağrısı ve Aleksious'un yardım talebiyle halktan Haçlılar, Kudüs'ün kurtarılması maksadıyla yollara düşmüşlerdir. Latin Doğu Müslüman iç meselelerinden ve çürümüşlüğünden faydalanılıp kuruldu ve daima Batı yardımına muhtaç bir yapıda oldu. Bu sebeple Latin Doğu'nun yönetimi için iyi bir lider hayati öneme sahipti. Ancak Kudüs'te ve Antakya'da öyle dönemler oldu ki, hanedanı devam ettirecek her hangi bir varis ortada kalmadı. Hanedanın erkek çocuk sahibi olamaması, hastalık, özellikle cüzzam sebebiyle, Outremer zaman zaman 'kral' krizi yaşadı. Bu hayati durumda kraliyet kadınlarının-kızlarının varlığı çok önemliydi. Yönetimsel boşluğun yaşanmaması, tahtın devamlılığı açısından, erkek varis yokluğunda kadınlara evlilik vazifesi yüklenmiş ve bu sayede krallığın bir lidere kavuşturulması amaçlanmıştır. Kadının siyasi yönden kullanımı Melisende ile başlamış ve XII. yüzyılın sonuna doğru bir silsile halinde devam etmiştir. Erkek aday bulunmadığı durumlarda kraliyet kadınlarına erken yaşlardan itibaren kral olma vasfına sahip bir eş bulunması hep gerekli görülmüştür. Çünkü Outremer'in siyasi zemini, dış tehditlerin hızlanarak artması, 'kadın lider' kavramını olanaksızlaştırmıştır. Bu sebeple asıl variseden tahtın devamı için beklenen tek davranış evlenmesidir. Hatta bazı zamanlarda bu soylu kadınlar politik gerekçelerle eşten ayrılmaya, peş peşe evlilikler yapmaya zorlanmışlardır. Rolleri bu kadar kilit olmasına rağmen Outremer kraliyet kadınlarının bazıları, tahta giden yolda araçsal öge olmaktan daha öteye gidememişlerdir. Outremer kraliyet kadınına dönemin şartları, krallık için evlilik yoluyla katkıda bulunma imkânı vermişti. Çalışmamızda bahsi geçen altı kraliyet kadını, krallığın yok olma yoluna girdiği dönemlerde, evlilik bağıyla krallığa yeni bir hareket getirmişlerdir. Sibylle'den sonra ismi geçen kraliyet kadınları her ne kadar siyasi bir görev üstlenmeselerde, kendilerine eş olarak seçilen adaylar Latin Doğu'nun savunmasında uzun yıllar hizmet etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As a response to the seizure of Jerusalem by Muslims, Crusades were organized by Pope Urban in 1099. It is obvious that the primary reason of Crusades wasn't the seizure of Jerusalem by Muslims. Europe wanted to carry away internal political, social and cultural and more importantly, political revenges of that time onto another ground. Because of this reason, church desire to lead large masses for great military campaigns as a proof of its soverign power. This desire was sprouted in the Pope Urban's personality. With the call of Pope Urban and Emperor Alexius' appeal for help from the nation, Crusaders headed to Jerusalem for its emancipation. Latin Empire of the West was founded as a result of Muslims' internal affairs and decayedness and it was in constant need of Western aid. Therefore there was a vital need for a good leader to rule the Latin Empire of the West. However, there have been such periods, that when in Jerusalem and Antakya no heirs to continue the dynasty have left. Due to the fact that the dynasty could not have a male child, illness and especially the leprosy, Outremer's occasionally had a 'king' crisis. In such important situation, the presence of royal women-girls was very important. To secure continuity of dynasty and to avoid absence of administrative vacuum, it was aimed to bring a new leader to the kingdom through charging women with a marital obligation as an instrumental element. The use of woman as a political had started with Melisende and continued as common practice up to the end of XII century. In case of absence of male candidate, from the early ages of royal women, it has always been considered necessary to find a spouse with characteristics suitable for future king. Because the political ground of Outremer, increasing external threats the development of the notion 'woman leader' was impossible. For this reason, the only expected behavior from the heir for the continuation of the dynasty was marriage. Moreover, sometimes these royal women have been forced to divorce, marry to different person one after another for political purposes. Despite of being a key figure, some of Outremer's royal women, on the way to the throne they weren't able go further than being instrumental element. The conditions of that period enabled royal women to make a contribution to the kingdom through marriage. The six women of whom we talk about in our study, through marriage relations were able to bring a new impetus to the kingdom during the periods when it was on the way of destruction. Although the royal women lived after Sibylle didn't undertook any political task, candidates selected as spouse to them have served for many years in defending Latin Empire of the West.