Development of video conference platform based on WEB RTC
WEB RTC dayalı video konferans platformunun geliştirilmesi
- Tez No: 517586
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Video konferans, her katılımcının diğerinin gerçek zamanlı videosunu görebildiği iki taraf arasında yer alan internet tabanlı bir sitedir. Web Konferansı, sesli veya görüntülü iletişime dayalı gerçek zamanlı bir çevrimiçi etkinlik olan bir video konferans türüdür. Bu tezde sesli ve görüntülü iletişim sağlayan gerçek zamanlı video konferans sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Web sitesi, Web Gerçek Zamanlı Haberleşme (WebRTC) temel alınarak geliştirilmiştir. Site, bir programlama dili olarak C # kullanarak ASP.net altında tasarlanmış dinamik bir sitedir. Video konferansın dinamik içeriği, web sunucusunun JavaScript'i belirli eylemleri yürütmesini bildirdiği ve komut dosyasının web sunucusuna geri bildirim bilgisi verdiği JavaScript'dir. Güvenlik bakış açısı, yetkilendirme düzeyine bağlı olarak web sitesi sayfalarına veya video konferans sayfasına erişmeye izin veren kullanılmış yetkilendirme yoluyla video konferansı sayfasını korumaya dayanır. Parola, herhangi bir saldırı türünden çatlamadan korunmak için karma ve tuzlanmış algoritma kullanan bir şifreleme tekniği kullanılarak şifrelenmiştir. ASP web sunucusunda barındırılan sistem, hem ağ hem de internet için gerçek operasyonda test edilmiştir. Ayrıca, farklı işletim sistemlerinde ve internet tarayıcılarında performans, stres, güvenlik ve çalışma yeteneği açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, video konferans sitesinin tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde doğru şekilde çalıştığını göstermektedir. Bunun yanında testler esnasında geliştirilen video konferans sitesinin Mozilla Firefox web tarayıcısıyla daha uyumlu olduğu ve daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Testlerden, önerilen video konferans sitesinin, herhangi bir cihaz veya işletim sisteminde, özel program gerektirmeksizin herhangi bir noktada çalışabilen güvenilir bir video konferans yöntemi olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Videoconference is an internet-based which takes place in between two parties, which every participant is able to see a real time video of the another. Web Conference is a type of videoconference, which is a real-time online event based on audio or video communication. In this thesis, we have designed and investigate the audio/video conferencing as a website Service. The website has been designed based on Web, Real Time Communications (WebRTC). The site is dynamic site designed under ASP.net using C# as a programming language, the dynamic content of the video conference is JavaScript in which the web server instructs the JavaScript to run certain actions and then the script will return feedback information to the web server. The proposed videoconference is designed to be multi-point videoconferencing that allows many users to enter videoconference room and makes conservation between all in same time. The security point of view is based on protect videoconference page via used authorization that allows to access the website pages or video-conference page depending on authorizing level; The password has been encrypted by used an encryption technique that utilized hashed and salted algorithm to protect it from cracking by any types of attack. The system has been tested in real operation for both network and internet, where the site has been hosted in ASP web server and then tested the overall system operating in term of performance, stress, security and ability of operation in different operation systems and internet browsers. The results show that the site worked accurately and able to run in all devices and operation systems, however the tested shows that the Mozilla Firefox is best internet browser that is highly combatable with proposed system and it is available for most operation systems. From test it can be conclude that the proposed system can be utilize as a dependable videoconferencing method which can be run in any device from any place without the need to instill specific program or limited to device or operation system and it give ability to start multi-point videoconferencing for large number of users.