Farklı kadmiyum kaynakları ile biochar uygulamasının tütünde kadmiyum alımına etkileri
Effects of different cadmium sources and biochar application on the cadmium uptake of tobacco plant
  1. Tez No: 517591
  2. Yazar: SÜREYYA ÇAĞLAR ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Biochar uygulaması toprağın fiziksel kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirdiği gibi, toprakların ağır metal kirliliğine karşı koruma mekanizması olarak da görev yapmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; farklı kadmiyum (Cd) form ve doz uygulamaları altında tütün bitkisinin Cd alımına biocharın etkisini araştırmaktır. Kadmiyum uygulamaları üç farklı form {3(CdSO4).8H2O, Cd(NO3)2.4H2O ve CdCl2} ve dört farklı dozda (0, 2.5, 5.0 ve 10 mg Cd kg-1) yapılmıştır. Mahlep biocharının kullanıldığı denemede iki farklı dozda (BC0-%0 ve BC1-%1 v/v) biochar uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biochar amendment improves the physical and chemical properties of soil as well as functions as a protection mechanism for heavy metal pollution of soil. The purpose of this thesis is to investigate the effect of biochar on cadmium (Cd) uptake of tobacco plant under different Cd forms and application rates. Three different cadmium forms {3(CdSO4).8H2O, Cd(NO3)2.4H2O and CdCl2} and 4 different cadmium doses (0, 2.5, 5.0 and 10 mg Cd kg-1 soil) were applied together with two different mahalep biochar treatments (BC0-%0 and BC1-%1 w/w).